12 év múlva meteorit csapódik a Földbe, és fél Amerikát elpusztítja – egy állítólagos időutazó szerint
Olvass tovább...
Hétköznapi eseménynek indult, végül a világűr tréfájának bizonyult egy franciaországi történés. Egyszerűen hihetetlen!
Az űrben rengeteg idegen objektum mozog, jó néhány rendszeresen „bombázza” Földünket is. A légkör ebben az esetben is jó szolgálatot tesz, hiszen a rajta áthaladó kődarabok felhevülnek és többnyire porrá égnek, mielőtt elérik a talajt.
Amíg egy ilyen tárgy az űrben halad, addig meteoroidnak nevezzük, a légkörben aztán meteor lesz belőle, és ha rábukkanunk a földön, akkor már meteoritnak nevezzük. Ahhoz képest, hogy milyen nagy számban érkeznek hozzánk, ezek a meteoritok nem különösebben veszélyesek az emberre, hiszen nagyjából 1:1 600 000-hez annak az esélye, hogy valakit egy ilyen öl meg.
Olvass tovább...
Szerencsésen megúszta a becsapódást az a francia család is, akinek egy 4,5 milliárd éves kozmikus szikladarab érkezett fentről a házába. A 88 gramm tömegű kődarab könnyen megölhetett volna bárkit, ám a természet (vagy a földönkívüliek) ezúttal inkább egy rendkívüli tréfát eszeltek ki vele.
A család egy vakációról tért haza, amikor észrevették, hogy vizes folt csillog a plafonon. Szakembert hívtak, aki megállapította, hogy az egyik tetőcserepet valami nagy erővel átütötte, és emiatt folyt be az eső.
A szigetelőlemezek közt már nem volt nehéz megtalálni a fekete meteoritdarabot, amit elvittek egy párizsi szakértőhöz. Az állapította meg a hívatlan jövevény korát és összetételét, a vastartalmából pedig nem volt nehéz kikövetkeztetnie, hogy földöntúli eredetű.
Olvass tovább...
A kődarab a kondritok közé tartozott, amely a meteoritok gyakori típusát alkotja. Alighanem a Mars és a Jupiter közötti aszteroidaövből érkezhetett, vagyis jókora utat tett meg a francia família házáig.
És hogy mi a csavar a történetben? Csupán az, hogy a családot Commette-nek hívják, ami az angolban az üstökös (comet) szó kiejtésére emlékeztet. Mekkora lehet az esélye annak, hogy a 200-300 millió kilométerről érkező tenyérnyi kődarab éppen az „Üstökös” család házára essen?
Így néz ki az aszteroidaöv, ahonnan a kő érkezett: