promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
4000 éves ősi tábla került elő a föld mélyéből, elképesztően értékes információkkal szolgál a kutatóknak

4000 éves ősi tábla került elő a föld mélyéből, elképesztően értékes információkkal szolgál a kutatóknak

Borítókép:  Profimedia (képünk csak illusztráció!)
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

A kései bronzkorból maradt ránk az a különleges tárgy, amely a közelmúltban került elő a mai Törökország területéről, nagy meglepetést okozva a kutatóknak.

Első hallásra talán meglepő, de a múlt folyamatosan változik. Legalábbis annak értékelése, megítélése biztosan, és erről a régészek, történészek tudnának a legtöbbet mesélni. Egy-egy váratlanul előkerülő régi írott forrás ugyanis képes gyökeresen átalakítani mindazt, amit a régi korokról korábban gondoltunk.

Ezért is van jelentősége annak a titokzatos agyagtáblának, amely nem túl nagy méretű ugyan, ám annál fontosabb. A 4000 éves ékírásos lelet Alalah ősi romjai közül került elő, ez egy népes bronzkori település volt a mai Törökország területén.

A kutatóknak sikerült kisilabizálniuk az akkád ékírásos szöveg egy részét, és arra a következtetésre jutottak, hogy egy elsőre köznapinak tűnő szövegről van szó. Egészen pontosan bútorvásárlásról, de a szakemberek arra számítanak, hogy a tábla végleges megfejtése hozzájárul majd a térség és a korszak gazdasági-adminisztratív folyamatainak jobb megértéséhez.

Ha mindezt a mi korunkra vetítjük, a jövőbeni kutatóknak éppen az lesz majd a problémájuk a jelen időszak megértésével, hogy meglehetősen szűkös forrásokból kell tájékozódniuk. Ma néhány kattintással vásárolgatunk a világhálón, mindenféle „tartós” nyom nélkül, ezért is értékesek az agyagtáblácskához hasonló tárgyak a régmúlt kutatása során.

Alalah városa hajdan Mukis királyságának a fővárosa volt, tehát a térség egyik legjelentősebb lakott helye. A Krisztus előtti 15. századból származó tábla faasztalok, székek és más effélék vásárlását igazolja, és mindössze 4,2×3,5 centiméteres, a vastagsága pedig 1,6 centiméter.

Hihetetlen, hogy ehhez a 28 gramm tömegű lelethez hasonló tárgyacskák milyen széles körben alkalmazottak voltak elődeink életében, pedig elsőre nem tűnnek különösebben praktikusnak.

Így készültek az ehhez hasonló agyagtáblácskák: