Halála után özvegye adta el a magyar férfi találmányát, világhíres lehetett volna, de neve így feledésbe merült
Olvass tovább...
Egészen meghökkentő felfedezésre jutottak a tudósok, egy közel 2000 éves korszakalkotó találmányról van szó.
Kevés nyugtalanítóbb dolog van annál, mint amikor a látszólag szilárdnak tűnő Föld hirtelen mozgásnak indul a lábunk alatt. Ennek eredményeképpen az emberek évezredek óta keresik a földrengések mérésének, sőt előrejelzésének módját.
Kr. u. 132-ben Zhang Heng feltaláló, császári történész és királyi csillagász a Han-dinasztia udvarában mutatta be az egészen hihetetlen földrengés-előrejelző gépét, a szeizmoszkópot. Zhang szeizmoszkópja egy óriási bronzedény volt, mely egy majdnem két méter átmérőjű hordóra hasonlított. Nyolc sárkány kígyózott arccal lefelé a hordó külső oldalán, melyek az elsődleges iránytű irányait jelölték. Mindegyik sárkány szájában egy kis bronzgömb volt. A sárkányok alatt nyolc bronz varangy ült, széles szájakkal, hogy megfogják a bronzgolyókat.
Olvass tovább...
Azt azonban nem tudjuk pontosan, hogyan nézett ki az első szeizmoszkóp. A korabeli leírásokból azonban képet kaphatunk a műszer méretéről és a működését biztosító mechanizmusokról: egyes források azt is megemlítik, hogy a szeizmoszkóp testének külsejét gyönyörűen bevésték hegyekkel, madarakkal, teknősökkel és más állatokkal, de ennek az információnak az eredeti forrását aligha lehet nyomon követni.
Az a pontos mechanizmus, mely földrengés esetén a golyó leesését okozta, szintén nem ismert. Az egyik elmélet szerint egy vékony pálca volt lazán a hordó közepén elhelyezve. Egy földrengés hatására a bot a szeizmikus lökés irányába billenhetett, ami arra késztethette az egyik sárkányt, hogy kinyissa a száját, és elengedje a bronzgolyót.
Egy másik elmélet szerint egy botot függesztettek fel a műszer fedelére, mint egy szabadon lengő ingát. Amikor pedig az inga elég szélesre lendült ahhoz, hogy a hordó oldalának ütközzön, a legközelebbi sárkányt arra késztette, hogy eleressze a golyóját. A varangy szájába csapódó golyó hangja pedig riasztotta a megfigyelőket a földrengésre. Ez nagyjából jelezte a földrengés keletkezési irányát, de a rengés erősségéről nem adott információt.
Olvass tovább...
Forrás: CHCP