Vérfagyasztó felvételek kerültek elő Csernobilból, a veszedelmes képződmény a kutatókat is sokkolta
Olvass tovább...
A mai napig egészen riasztó állapotok uralkodnak Csernobilban.
Bár a csernobili atomkatasztrófa óta már több mint 37 év telt el, a mai napig nagyon sokakat érdekel mi is lehet most az atomkatasztrófa sújtotta területen, hogy nézhet ki most a környék. A megsemmisült reaktorban lévő anyagok még hosszú évezredekig fogják szennyezni a földünket, az elhagyatott terület pedig további veszélyeket is tartogat magában, itt található ugyanis a világ egyik legveszélyesebb tárgya is, ami nem más mint egy hatalmasra duzzadt kórium massza, melyről alábbi cikkünkben számoltunk be bővebben:
Olvass tovább...
Csaknem négy évtizeddel ezelőtt 1986 április 26.-án a hajnali órákban robbanás történt a csernobili atomerőmű négyes reaktorában, amelyet mind a mai napig történelem legsúlyosabb nukleáris baleseteként tartanak számon.
A robbanás pedig olyan súlyos károkat okozott, hogy a csernobili atombaleset helyszíne továbbra is olyan mértékben szennyezett, hogy a sugárzás ellen gigangikus méretű struktúrákkal kell lefedni, úgynevezett szarkofágokkal, melyek közül a legújabbakat még 2010 és 2016 között gyártották, a finanszírozásába pedig a nemzetközi szervezetek mellett 45 ország, köztük Magyarország is beszállt.
A nemzetközileg finanszírozott projekt keretein belül nagyjából 13 évvel ezelőtt kezdték el építeni a legnagyobb mozgatható szerkezetet a világon, a 2016-ban elkészült szarkofág pedig egy teljesen új korszakot nyitott a reaktorbaleset következményeinek felszámolásában. A világ legnagyobb hangárján belül végre hozzáfoghattak a korábbi betonszarkofág, a romos energiablokk, valamint a sérült reaktor elbontásához.
Az építők azt mondják, ez most száz évre garantálja a biztonságot. Sokan kételkedtek ebben, de gratulálok, megépítettük ezt a szerkezetet
– mondta az átadás után az akkori ukrán elnök Petro Porosenkó.
Ennyi évvel a baleset után, a fájdalom és a veszteség megmaradt. Nagy lépést tettünk a megoldás felé. Ahogy a kupola a romok fölé csúszott, szimbolikusan is bezárta a nukleáris sebet, amit a reaktor felrobbanása mindannyiunkon ejtett
– fogalmazott szintén ugyanekkor Hans Blix, az ENSZ volt fegyverzet-ellenőre, a csernobili atomszarkofág alapítványának vezetője.
A csernobili atomerőmű területe mindezek ellenére a mai napig életveszélyes, a sugárfertőzött részekre belépni pedig senkinek sem ildomos, akadnak azonban olyan bátor kalandorok, akik mégis belevágnak a felfedezésbe, ahogy az az alábbi videóban is látható. Így most te is megnézheted, hogyan néz ki a csernobili atomreaktor a katasztrófa után majd 40 évvel!
Olvass tovább...