Ez már a vég - napokon belül bibliai mértékű pusztítást hozhat a hírhedt vulkán
Olvass tovább...
Magyarország egyik kiemelkedő természeti kincsének számít a parazitavulkán.
Ha valaki meghallja a vulkán szót, akkor valószínűleg egyből a katasztrófa szó is az eszébe jut, hiszen elképesztő pusztítást tud végezni egy aktív tűzhányó, rengeteg hollywoodi filmet láthattunk már erről. Éppen ezért hangzik elsőre olyan félelmetesnek, hogy Magyarországon is van vulkán, ráadásul több száz évig még csak a létezéséről sem tudtak az emberek – sőt, még várat is építettek rá, annyira nem voltak tisztában vele, hogy mi is ez a „dombocska”.
Olvass tovább...
Verpelétnél van a Várhegy (Vár-hegy), ami mindössze 58 méter magas, és 1849-ben állítólag a kápolnai csata egyik fontos helyszíne volt. A 20. század elején az emberek lebontották az ott található várat, és elkezdték a kőkitermelést. Viszont hamar rájöttek, hogy ez nem csupán egy egyszerű „domb”, hanem egy jóval különlegesebb hely, ami később, 1975-ben természetvédelmi védettséget is kapott, és nem véletlenül.
Felfedezték, hogy a leginkább andezit kőzetből álló verpeléti Várhegy valójában egy eredeti épségében megmaradt vulkáni kúp, egy parazitavulkán, ami egy meglévő vulkán oldalából nőtt ki utólagosan egy késői szakaszban – már nem érintették annyira a vulkanikus tevékenységek, vulkánkitörések, de még így is tanulmányozni lehet rajta a lávadugót és az egyéb jellegzetes kísérőfolyamatokat.
A verpeléti Várhegy így nemcsak Magyarországon, hanem szinte egész Európában egy elképesztő természeti kincsnek számít, hiszen ritkán lehet ilyen parazitavulkánokat találni, főleg ennyire jó állapotban. Egészen hihetetlen, hogy hazánkban ilyen különleges hely is van, ráadásul sokan nem is tudnak róla – még szerencse, hogy nem egy aktív vulkánról van szó, mert az elég problémás lenne.
Itt lehet megtekinteni a verpeléti Várhegyről egy érdekes, informatív videót, hátha valakit jobban is érdekel még a téma: