A kedvelt üdítőital, a Fanta tényleg egy náci találmány?
Olvass tovább...
A gyógyászatban minden bizonnyal jó hasznát vehetjük a felfedezésnek.
Képzeljünk el egy buborékot, ami nem azonnal pattan szét, sőt nem is egy perc múlva, hanem mondjuk 465 nappal a megszületése után. Hogy ez lehetetlen? Éppen hogy lehetséges, amint azt nemrég elmés kutatók bebizonyították.
A szappanbuborék egy szappanos vízből álló hártya, amely gömb alakot vesz fel, de meglehetősen instabil képződmény. Amikor a víz elkezd párologni belőle, vagy valamilyen tárgynak ütközik, akkor azonnal szétpukkan, mert megszűnik a molekulák folytonossága.
Olvass tovább...
A 465 napig (vagyis egy és egynegyed évig) „élő” buborék természetesen nem ilyen hagyományos módon épül fel. A franciaországi Lille egyetemén alkották meg, mégpedig a gázgömbök tanulmányozása közben, és arra jöttek rá, hogyan lehet a párolgás csökkentésével ellenállóbbá tenni a buborékokat.
Ehhez apró műanyag gyöngyöket használtak fel, azokkal erősítették meg a vékony filmréteget. Bizonyos buborékok esetén vizet, másoknál pedig víz és glicerin keverékét alkalmazták, utóbbi lényegében a szappanos vizet jelenti.
Olvass tovább...
Végül az utóbbi „felturbózott” változata bizonyult elképesztően maradandónak, mert a glicerin megkötötte a vizet, és ezzel megelőzte a párolgást. De azon felül, hogy a 465 nap elképesztő rekordot jelent, vajon mi haszna egy ilyen felfedezésnek?
Sokkal több, mint elsőre gondolnánk, hiszen a technológia a gyógyszeriparban és az orvostudományban egyaránt hasznosítható lehet, de bizonyos kereskedelmi termékeknél is alkalmazhatjuk majd. A francia kutatócsoport ebből a szempontból nem értékelte a kétségkívül izgalmas felfedezést.