Albert Einstein: 9+1 dolog, amit nem tudtál a 65 éve elhunyt tudósról
Olvass tovább...
Az extrém hőség riasztó következményekkel jár a szorgos rovaroknál.
A 20. század talán legnagyobb zsenijének, Albert Einsteinnek tulajdonítják azt a mondást, miszerint ha a méhek kipusztulnak, azt az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl. Lehet, hogy éppen ennek a rémisztő folyamatnak az elején tartunk.
Az Egyesült Királyságot soha nem tapasztalt forróság és szárazság sújtja ezen a nyáron, a vonatsínek nemcsak elgörbülnek, de ki is gyulladnak az elképesztő meleg hatására. A kutatók emellett egy riasztó természeti jelenségre lettek figyelmesek: 42 fok fölötti hőségben a hím méhek (vagyis herék) egyszerűen „szétpukkannak”.
Olvass tovább...
Ezek a hímnemű egyedek a szorgalmas rovarcsaládok szégyenfoltjainak számítanak, hiszen eszük ágában sincs virágport és nektárt gyűjtögetni, sőt a dolgozók etetik őket. A lusta herék 38 nap után ivaréretté válnak, aztán bevetésre indulnak. A levegőben, néhány másodperc alatt termékenyítik meg a méhanyákat, de közben az ivarszervük beleszakad a nőstények fullánktokjába, ami az azonnali pusztulásukat okozza.
Az angliai példák alapján viszont úgy tűnik, hogy az extrém meleg hatására „spontán ejakulálnak”, és ezzel a saját végzetüket okozzák, anélkül, hogy a küldetésüket – vagyis az utódnemzést – beteljesítették volna.
Olvass tovább...
Ez egy külső szemlélő számára úgy tűnik, mintha a rovarok egyszerűen szétrobbannának a forróságban, ám a valóság még ennél is szörnyűbb. A méhek 35 fokos testhőmérséklet mellett érzik magukat a legjobban, ha azonban elérik a 42 fokot, akkor a felük már 6 órán belül elpusztul.
A jelenségre tavaly figyeltek fel először a Kanadához tartozó Brit Kolumbiában, de aztán máshol is adódott erre példa. A méhészek kénytelenek voltak polisztirol védőburkolattal ellátni a kaptárakat, és ez a szigetelőanyag nagyjából 3,5 fokkal hűtötte vissza a méhek lakhelyét.