Hátborzongató esemény van kilátásban a Marson, a NASA kutatói elmondták az igazságot
Olvass tovább...
A NASA Perseverance nevű roverje nagy pillanathoz érkezett a marsi küldetése során.
Kedden a hatkerekű robot elkezd felmászni egy kráter ősi delta elemére, ahol landolt. Időnként megáll majd, hogy megvizsgálja azokat a sziklákat, köveket, amelyek az élet valamilyen formáját megőrizhették.
A cél az, hogy ezeket az anyagokat a 2030-as években elhozzák a Földre egy részletes vizsgálat céljából.
„A Jezero-kráter deltája a Perseverance fő asztrobiológiai célpontja. Ezek azok a sziklák, amelyekről úgy gondoljuk, hogy a legnagyobb eséllyel alkalmasak az ősi élet jeleinek megőrzésére, és megállapíthatjuk a Mars klímáját, valamint azt is, hogy ez miképp alakult ki az idők során”
- idézte dr. Katie Stack Morgant, a projekt helyettes tudósát a BBC.
Olvass tovább...
A rover tavaly február 18-án hajtott végre látványos landolást a Mars 45 km széles Jezero-kráterének közepén. Azóta teszteli eszközeit és műszereit, kísérleti minihelikoptert irányít, és általános információkat gyűjt a környezetről.
Ám a robot legfőbb célja, hogy a Vörös Bolygó majdnem egyenlítő közeli medencéjét felfedezze.
A műholdfelvételek alapján ezt a területet a tudósok régóta deltának hitték, és a Perseverance kezdeti helyszíni megfigyelései megerősítették ezt az értékelést. A delta egy olyan képződmény, amely a folyó által kimosott iszapból és homokból épül fel, amikor az egy nagyobb víztömegbe kerül.
Ez a terület régen valószínűleg egy tó volt, ami évmilliárdokkal ezelőtt létezett.
Olvass tovább...
„A deltába ömlő folyók természetes tápanyagokat hordoztak, amelyek szükségesek az élet kialakulásához”
- magyarázta Sanjeev Gupta professzor.
Briony Horgan professzor már arra tért ki, hogy később megtudhatják az ősi kiszáradt tónak a kémiáját, (vize savas vagy semleges lehetett), lakható környezet volt-e a környéke, és milyen életetformáknak adhatott otthont.
Senki sem tudja, hogy volt-e valaha élet a Marson, de a Perseverance által a Földre szállított minták választ adhatnak erre.
„Nem hiszem, hogy a rover műszerei bizonyítékokat adni a marsi élet létezésére. Ezt csak akkor fogjuk megtudni, mikor a kőzetek megérkeznek a Földre, és legkifinomultabb műszereinkkel megkezdjük a vizsgálatokat”
- fejtette ki Jennifer Trosper, a NASA Perseverance projektmenedzsere.
A Perseverance várhatóan akkor rakja le az első kőzetdarabokat a begyűjtési pontra, mikor visszatér a kráter aljára az év végén. A NASA az Európai Űrügynökséggel közösen már elkezdte megtervezni a küldetést, hogyan juttatják vissza a mintákat a bolygónkra.
Olvass tovább...