Sokan úgy gondolják, hogy az aprítógépek használata csupán szezonális, pedig minden egyes évszakban számos hasznát lehet venni. Nyáron és ősszel, amikor eljön a metszések ideje, a segítségével könnyedén felapríthatóak az apróbb ágak, sőt, tavasszal és a tél beköszönte előtt a felesleges kerti hulladékoktól is egyszerűen meg lehet szabadulni általuk. Lássuk, mi mindent lehet tudni ezekről a szerkezetekről!
1. Természetes körforgás alakítható ki a kertben általuk
Ezeknek az aprítógépeknek a gyűjtőzsákjában nagyon értékes anyag van, amikor kikapcsolod a gépet és végeztél a munkával. Az ilyen összeaprított növényi hulladék tökéletesen alkalmas mulcsolásra és komposztálásra egyaránt. E folyamat által pedig rengeteg fontos tápanyag jut vissza a talajba, táplálva ezzel a növényeket. Vagyis egy olyan természetes körforgás alakítható ki az udvaron ezáltal, amely környezetbarát és nagyon hatékony is. Adott esetben a talajtakarás is megoldott az ágaprító végterméke által, ugyanis a letakart talaj nagyobb mértékben tartja magában a nedvességet, továbbá, hogy ezeken a részeken nehezebben bújnak át a gyomok. A kert lakói pedig gazdagon meghálálják majd ezt a fajta gondoskodást, ráadásul mindezt úgy teheted meg, hogy közben csak a természetet, sőt csak a kertünket hívjuk segítségül mindehhez.
2. Nem mindegy, mire használjuk
Ha még aprítógép vásárlás előtt áll valaki, akkor mindenképpen mérlegelnie kell, hogy mire is fogja jellemzően használni a szerkezetet, ugyanis egészen más teljesítményre van szükség akkor, ha egy szezonban kétszer veszed elő és kisebb munkákat végzel vele vagy ha gyakrabban állítod komolyabb próbatétel elé. Vagyis ezeket a kérdéseket mindenképpen mérlegelni kell a döntés előtt.
3. Maróhengeres vagy forgókéses az ideális?
Két fő típusa létezik az aprítógépeknek, amelyeknek bár a működési alapja ugyanaz, nagyon sok különbség is van közöttük. Az egyik az úgynevezett maróhengeres ágaprító, a másik pedig a forgókéses. A késes verzió alapvetően gyors és hatékony munkavégzésre képes, használata viszont igen hangos, ráadásul az ágakat egyenként, megfelelően előkészítve kell betolni a gépbe. A maróhengeres változat valamennyivel lassabban dolgozik, ugyanis nem vágja, hanem töri az ágakat, ám ebben az esetben nem igényel előkészületet az ágak előkészítése. Lényeges kérdés emellett az is, hogy mekkora vágási átmérővel bír el a rendszer.
A kisebb gépek esetében ez jellemzően négy centimétert jelent, a nagyobbak viszont akár a hét centiméteres átmérővel is gond nélkül elboldogulnak. Ezt azért lényeges időben átgondolni, mert kellemetlen meglepetés lehet, amikor vastagabb ágakat aprítanál, ám a gép már nem alkalmas az adott vastagságra.
4. Elektromos vagy benzines?
Az elektromos változat jóval gyakoribb az aprítógépek között, amely bár egyszerűen működtethető, a zsinór hossza valamennyire lekorlátozza a mozgásteret. A benzinnel működő típus esetében pedig arra kell figyelni, hogy mindig legyen kéznél megfelelő mennyiségű üzemanyag, ha pótlásra lenne szükség. Vagyis e téren is a saját preferenciákat érdemes leginkább figyelembe venni.
5. Ahol vannak fák, ott helye van egy aprítógépnek
Tulajdonképpen minden olyan kertes háznál helye van egy ilyen aprítógépnek, ahol az udvaron fák vagy cserjék állnak, hiszen ezeket időről időre metszetni kell, a növényi hulladéknak pedig helyet kell találni.
A fentieket látva pedig nem kérdés, hogy hatalmas haszna van a ház körül egy ilyen szerkezetnek. Ha úgy gondolod, neked is szükséged lenne egy megfelelő ágaprítógépre a kertben, érdemes szétnézned a Szerszámkell.hu webáruház kínálatában.