A tengeriuborka az óceán péniszalakú „afrodiziákuma”
Olvass tovább...
Az egyre súlyosabb műanyag-szennyezés miatt a fiatal tengeri teknősök nagymennyiségű műanyagot nyelnek le. Élőhelyük, az óceán, amely valaha ideális volt a fejlődésükhöz, napról napra veszélyesebb a számukra.
Egyre több tudós kutatja, hogy milyen hatással van a műanyag a vadonélő állatokra.
A tanulmányok borzasztóbbnál borzasztóbb eseteket tárnak fel a tengeri állatok súlyos sérüléseiről és pusztulásukról.
Egy nem olyan régi kutatás becslése szerint csak 2010-ben 4,8 és 12,7 millió tonna műanyag került a világ óceánjaiba. Az ausztrál kormány a közelmúltban végzett vizsgálata szerint 80 különböző faj, köztük egyre több teknős hal bele a szennyezésbe.
A kutatók szerint a fiatal tengeri teknősök számára a műanyag jelenléte a világ olyan evolúciós alkalmazkodást követel meg, amely veszélybe sodorhatja őket.
Olvass tovább...
A teknősök összes fajtájában – kivéve a cserepesteknősöket, amelyek közül csak hét példányt vizsgáltak – műanyag törmelékeket találtak a gyomor- és bél traktusukban.
Egyelőre nem világos, hogy a műanyag lenyelése milyen hatással van a fiatal élőlényekre, nagy valószínűséggel azonban egy populáció szinten káros jelenségről van szó
– mondta Dr. Emily Duncan, a Cornwalli Exeter Penryn Campus Ökológiai és Természetvédelmi Központjának munkatársa és a tanulmány társszerzője.
A fiatalkorú tengeri teknősöknek általában még nincs speciális étrendjük – bármit megesznek, akár a műanyagot is.
Mark Wright, a Természetvédelmi Világalap tudományos igazgatója, aki nem vett részt a tanulmányban, azt mondta, hogy a tengeri teknősök hét fajtájából hatot kihalás fenyeget, és a műanyagszennyezés csak egy újabb veszélyforrás erre nézve.
„Viszonylag kevés fiatal tengeri teknős éli túl az első évet, ezért elengedhetetlen, hogy csökkentsük a fenyegetéseket ezen egyedülálló fajok hosszútávú fennmaradásának biztosítása érdekében”
–mondta.
Olvass tovább...