Rejtélyes jelet fogtak a Tejútrendszerből – Űrlények küldték?
Olvass tovább...
A Jupiter egyik Holdja furcsa rádióhullámokat bocsát ki, a NASA űrszondája pedig lélegzetvisszafojtva fülel.
A NASA Juno nevű űrszondája furcsa rádióhullámokat kezdett el fogni a Jupiter Io nevű Holdjáról.
Naprendszerünk összes bolygója közül a Jupiter rendelkezik a legnagyobb és legerősebb mágneses térrel, amely olyan messzire nyúlik, hogy a bolygó egyes holdjait is eléri. Mivel az Io áll a legközelebb a bolygóhoz, a NASA szerint a hold „gravitációs huzavona alatt áll” – a Jupiter és a bolygó két másik nagy holdjának vonzása között ingadozik. Ezek az ellentétes irányba húzó erők hatalmas belső hőt okoznak az Io számára, amelynek felszínén így rendkívül aktív vulkanikus tevékenység zajlik.
A Jupiter Io nevű Holdja azért különleges, mert nagyon erős a vulkanizmus rajta, amely a Naprendszer más égitestjeire nem jellemző.
Olvass tovább...
A NASA közleménye szerint a vulkánok másodpercenként 1 tonna gázt és különféle részecskéket eresztenek ki az űrbe. Ennek az anyagnak egy része elektromosan töltött ionokká és elektronokká válik szét, amelyek a bolygó mágneses terén keresztül a Jupiterre esnek. A mágneses mezőbe befogott elektronok felgyorsulnak a Jupiter pólusai felé, és útközben olyan jelenséget generálnak, amelyet a tudósok dekaméteres rádióhullámoknak hívnak (más néven dekametrikus rádióemissziónak vagy DAM-nak).
„Amikor az űrszonda megfelelő helyen van, a Juno képes befogni ezeket a rádióhullámokat”
– közölte Yasmina Martos, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának szóvivője. A befogott adatok a gázóriás által létrehozott hatalmas mágneses mezők viselkedéséről is árulkodnak.
A rádióadatok továbbá azt is kimutatták, hogy az ezeket a rádióhullámokat létrehozó elektronok hatalmas mennyiségű energiát bocsátanak ki, ami 23-szor nagyobb, mint amire kutatók számítottak.
Olvass tovább...