Ha december 21-én felnézel az égre, olyat láthatsz, amit 794 éve senki
Olvass tovább...
Az év tizenharmadik, utolsó teliholdját a Quadrantidák megjelenése még izgalmasabbá tette.
Jól meg van szórva a december különleges csillagászati eseményekkel: alig nyugodhattunk meg azután, hogy a Jupiter és a Szaturnusz december 21-én a Földről nézve alig egy centiméterre került egymáshoz (amire legutóbb 794 évvel ezelőtt, 1226-ban volt példa!), máris itt a "farkashold", ráadásul egy meteorzáporral körítve.
Olvass tovább...
Persze a farkashold csak egy hangzatos megnevezés az év utolsó, 13-ik teliholdjára, egy amerikai indián törzs elnevezését (mert állítólag ilyenkor üvöltenek a farkasok) vette át a világ. Mindenesetre szerdán 4:28-kor megjelent a telihold, és tegnap kezdődött a Quadrantidák meteorzápor is, ami ugyan csak január 4-én éri el a csúcsát, de egy-egy látványos fénycsóvát azért mostanában is el lehet csípni. A Magyar Csillagászati Egyesület szerint "a közepes sebességű, fehér színű rajtagok észlelése mindenkor élményt nyújt".
A Quadrantidákat azért is érdemes figyelni (már akit érdekel az ilyesmi), mert pár éve egy "pukkanó tűzgömböt" is láttak közben:
Közéjük tartozott az a -6 magnitúdós, rendkívül gyors tűzgömb is, mely rövid útja végén, látványos pukkanással világította be a tájat. A műsor azonban itt még nem ért véget! Csodálattal szegeződött hűlt helyére tekintetünk, ahol egy leváló darab és világosbarnás nyoma még perceken keresztül tekergőzött a levegőben
- írta akkor egy csillagász.