Magyarország legnagyobb pókfaja, marása felér a lódarázs csípésével – videó
Olvass tovább...
A tudósok figyelték meg a változást.
Érdekfeszítő összefüggést fedeztek fel a tudósok a hőmérséklet emelkedés és a pók szaporulat növekedése közt az Északi-sarkvidéken.
A szakemberek első körben a sarkvidéki táplálékláncok apró-cseprő változásaira voltak kíváncsiak, a hőfok növekedés ütemének tükrében. Ahhoz, hogy komplett képet kapjanak, górcső alá vették az 1996-tól 2014-ig összegyűjtött adatok halmazát.
Észrevették, hogy a nagy tavaszi hóolvadás tagadhatatlanul hatalmas bébibummot okozott a pókok körében.
Olvass tovább...
Az Északi-sarkvidéken élő állatok fölöttébb érzékenyek a legkisebb hőmérsékleti-változásra is. A rövidebb téli időszakok befolyásolják a farkaspókok viselkedését. Az évről évre tapasztalt melegedéssel párhuzamosan több póktojást raktak le, ami már kissé zavarbaejtő, hiszen ez inkább a melegebb és mérsékelt éghajlati szélességekben jellemző.
Az éghajlat így egyre barátságosabb és életképesebb feltételeket biztosít a szaporodáshoz, például több élelmiszerforráshoz férnek hozzá a jószágok.
A pókok pedig meg is lovagolják az alkalom szülte lehetőségeket.
A kutatók továbbá azt is megállapították, hogy a farkaspókok esetében a nőstények testmérete is megnövekedett a korábban tapasztaltakhoz képest.
Olvass tovább...
A tundra ökoszisztémájában a grönlandi farkaspók az egyik legfontosabb ragadozó a rovarvilágban, így nagy hatással van az Északi-sarkvidék többi lakójára is.
Látványosabb változás egyelőre azonban még nem figyelhető meg a farkaspók-populáció méretében,
a tudósok azonban biztosak abban, hogy a változások sebesebb ütemben folytatódnak majd a hóolvadással párhuzamosan.
Olvass tovább...
(via Weathernetwork)