A természet csodája: a madár, amely 136 ezer éve kihalt, és mégis él
Olvass tovább...
Hogyan jelenhetnek meg emberi beavatkozás nélkül új halfajok a tavakban, belvizekben, akár a kerti tóban? Magyar kutatók adtak választ a kérdésre.
Talán a horgászok körében merülhetett fel többször a következő kérdés:
miként lehet az, hogy emberi beavatkozás nélkül teljesen új halfajok jelennek meg akár egy kerti, akár egy frissen kiásott mesterséges tóban?
Nos, erre a kérdésre adtak most választ magyar kutatók. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS új számában jelent meg Lovas-Kiss Ádám és Lukács Balázs András, valamint a Vizes Élőhelyek Funkcionális Ökológiai Kutatócsoport tagjainak cikke, amely válasszal szolgál.
Olvass tovább...
Mint írják,
a halak terjedésére a legvalószínűbb válasz az, hogy olyan fajok „segítenek” ebben, amelyek gyakran mozognak különböző víztestek között és rövid időn belül nagy távolságok megtételére képesek.
Az utóbbi évtized kutatásai rámutattak: a madarak nem csak a tollaikon és lábukon szállíthatnak élőlényeket, hanem egészen szokatlannak tűnő helyen is. A vizsgálatok kimutatták, hogy az állatok és a növények ellenálló szaporodó képletei (magok, peték) – ha a madarak elfogyasztják – nagy valószínűséggel és nagy számban életképesek maradnak az emésztés folyamata után is. A cikk rámutat,
hogy a vízimadarak által elfogyasztott halikrák egy része képes lehet túlélni a tápcsatornán vezető utat, és egy eredetétől távoli vízben is ki tud kelni. A vízi madarak raádásul előszeretettel és óriási mennyiségben fogyasztanak halikrát.
Olvass tovább...