promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Egy földi élőlény, amely nem lélegzik, de mégis él

Egy földi élőlény, amely nem lélegzik, de mégis él

Borítókép:  Syfy.com
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Egy szédületes teremtményre bukkantak a tudósok.

Kőbe vésett alapigazság a Föld nevű bolygón, hogy az élet egyik kizárólagos alapfeltétele az oxigén.

A légzés kialakulása 1,45 milliárd éve kezdődött meg. Kezdetben egy nagyobbacska ősbaktérium lenyelt egy kisebb baktériumot. Ez a történés végül valahogy mindkét fél számára előnyös lett, egyfajta szimbiotikus kapcsolat alakult ki köztük. Beindult a légzés ma ismert formájának fejlődése, persze ekkor még gyerekcipőben járt, és nagyon hosszú út állt előtte.

Az állításon túlmutat egy titokzatos kivétel.

A medúzaszerű parazita az első olyan többsejtű organizmus, amelynek nincs mitokondriális genomja. Ez magyarul azt jelenti, hogy a különc maszatkánk nem lélegzik, élete teljes mértékben mentes az oxigéntől.

Ez a felfedezés több szempontból is jelentős, például hatással lehet a földönkívüli élet keresésére is.

A Henneguya salminicola nevű közönséges lazac parazita a normálissal ellentétesen tölti mindennapjait. A parazita nem ártalmas és teljes életciklusa alatt a lazaccal él együtt. A gazdaszervezet kötelékében azonban meglehetősen zord életfeltételek uralkodnak, de a szuperorganizmus szélsőségesen hipoxiás körülmények között is képes fennmaradni.

A kutatók megvizsgálták részletesen a lény DNS szerkezetét. 

A tudományos áskálódás során kiderült, hogy a salminicola elvesztette mitokondriális genomját és az oxigénalapú légzésképességét is.

Ennek ellenére hogyan él?

Ez továbbra is nyitott kérdés, eddig senki sem jött rá, hogy képes a túlélésre.