A világ legnagyobb emberi alkotása mentheti meg Afrikát
Olvass tovább...
A legszeretnivalóbb majmok megmentésére hívták fel a figyelmet a szakemberek, nem véletlenül. Az emberi tevékenység Afrikában végveszélybe sodorta őket, genetikai katasztrófa fenyeget. A kontinens népessége pedig belátható időn belül megduplázódik.
Az emberszabású majmok közül alighanem csimpánz áll a legközelebb az emberek szívéhez, ezért nyilvánvalóan sokat tett már Tarzan társa is a vidám természetével a klasszikus feldolgozásban:
[[video]]
A népszerűségben alighanem alaposan közrejátszik, hogy a csimpánzok DNS-e 98 százalékban megegyezik az emberével. A nyugat-afrikai csimpánzok egyedszáma viszont az ötödére esett vissza három nemzedék alatt (Burkina Fasóból, Beninből, Gambiából már eltűntek), de a közönséges csimpánz minden alfaja veszélyeztetett a kihalástól a legutóbbi szakmai konferencia alapján.
A szakemberek a megmentésükre hívták fel a figyelmet.
Olvass tovább...
A fekete kontinsen jelenleg több mint egymilliárd ember él, néhány évtizeden belül ez a szám két és félmilliárd is lehet.
„Évtizedek óta tanulmányozzuk a vadon élő csimpánzközösségeket, mindannyian láttuk, ahogyan izolálódtak a csoportok.
A csimpánzok arra kényszerültek, hogy erdei gettókban éljenek”
– írta közleményében a világ 40 csimpánzszakértője a távirati iroda tolmácsolásában.
Afrikában ugyan még nem sikerült minden érintetlen szavannát és erdőt hazavágni, ám a civiliáció (bányászat, erdőirtás, mezőgazdaság, vadászat) miatt az előhelyük drámaian beszűkült, egyre inkább szigetszerűen élnek,
egymástól elválasztva, ami genetikai katasztrófát is jelent idővel.
Olvass tovább...