promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Széklettranszplantáció után vált elhízottá a fiatal nő, a bizarr eljárás tehető felelőssé a gyors súlygyarapodásért

Széklettranszplantáció után vált elhízottá a fiatal nő, a bizarr eljárás tehető felelőssé a gyors súlygyarapodásért

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc
Promotions

A széklettranszplantáció nagyon furcsán hangzik, és az is.

Egy 32 éves nő széklettranszplantáció után elhízott, amit túlsúlyos donor székletéből származó bélflóra okozhatott. A nő korábban antibiotikumokkal nem kezelhető Clostridium difficile fertőzésben szenvedett, ami miatt széklettranszplantációra volt szüksége. A beavatkozás után 16 hónap alatt 36 kilogrammot hízott, bár életmódbeli változtatások nem indokolták a súlygyarapodást. Az eset felhívja a figyelmet arra, hogy a donor kiválasztásánál a testsúlyt is figyelembe kell venni.

Egy amerikai nő esetében a széklettranszplantáció, amelyet a Clostridium difficile fertőzés kezelésére végeztek, váratlan eredménnyel járt: jelentős súlygyarapodást tapasztalt a beavatkozás után. A 32 éves páciens olyan antibiotikumoknak ellenálló fertőzéstől szenvedett, amely súlyos hasmenést és bélproblémákat okozott. Az orvosok úgy döntöttek, hogy széklettranszplantációval próbálják helyreállítani a bélflóráját, amely során egy egészséges donor székletét juttatták be a beteg bélrendszerébe.

A "fecal transplant" magyarul "széklettranszplantáció" vagy "székletátültetés" néven ismert. Ez az orvosi eljárás során egy egészséges donortól származó székletet juttatnak be egy beteg emésztőrendszerébe, hogy helyreállítsák a bélflóra egyensúlyát és kezeljék bizonyos bélrendszeri betegségeket, például a Clostridium difficile fertőzést. Az eljárás során a székletet általában hígítják és szűrik, majd különböző módon (endoszkópia, kolonoszkópia, vagy kapszulás formában) juttatják a beteg bélrendszerébe.

A donor azonban túlsúlyos volt, és a beavatkozás után a nő gyors súlygyarapodást észlelt. Mindössze 16 hónap alatt 36 kilogrammot hízott, annak ellenére, hogy nem változtatott étrendjén vagy életmódján. Az orvosok úgy vélik, hogy a donor bélflórája hozzájárulhatott a hirtelen súlynövekedéshez.

Az eset nyomán az orvosok nagyobb figyelmet fordítanak a donor kiválasztására a széklettranszplantáció során. Fontos, hogy a donor bélflórája egészséges és kiegyensúlyozott legyen, hogy elkerüljék az ilyen nem várt következményeket. Az orvosok javasolják, hogy a jövőben a donortestsúlyt is mérlegeljék, és további kutatásokat végezzenek annak megértésére, hogyan befolyásolja a bélflóra a testsúlyt és az anyagcserét.

Az eset kiválóan mutatja, hogy a széklettranszplantáció, bár hatékony kezelés lehet bizonyos bélrendszeri problémákra, még mindig sok ismeretlen tényezőt rejt magában. A jövőbeni kutatások célja, hogy ezekre a kérdésekre választ találjanak, és biztonságosabbá tegyék az eljárást a betegek számára.

forrás: iFLScience