140 évig eltűntnek hitték, de most mégis sikerült lencsevégre kapni a világ egyik legritkább madarát
Olvass tovább...
A Nyugati-pályaudvar környékén legendás állatok fogják őrizni a rendet, a polgármester rendelte el a közterületi védelem megerősítését.
Úgy tűnik, a legendás turulmadárral nem szűnt meg a magyarok kapcsolata az Árpád-ház kihalása után sem. Az Árpád-ház igazi neve Turul dinasztia volt, Szent Istvánt a középkori latin kódexek Sanctus Primus Stephanus de Genere Turul néven hivatkozták (a latin nyelv jelentése Első Szent István a Turul-nemzetségből, az Árpád-ház elnevezés egy 18. századi téves értelmezés után terjedt el). Hogy a turul milyen madár volt, arról megoszlanak a vélemények. Általánosan elterjedt a kerecsensólyomként (a "kerecsen" szó, bármennyire is ősmagyaros hangzású, minden bizonnyal szláv eredetű szó, akárcsak a karácsony) való azonosítása, ez azonban valószínűleg téves, és valójában a héja madárról van szó.
Olvass tovább...
A turul úgy tűnik, még ma is harcba hívható, ha a magyarok úgy kívánják. Budapesti lakosoknak már egy ideje feltűnhetett, hogy a Nyugati pályaudvar környékén elképesztő mértékben elszaporodott a galamb populáció.
Most egy kísérleti megoldásként a kerületi vezetés úgy döntött, hogy egy solymász segítségét kéri a probléma rendezéséhez. Az arzenál egy sasból és egy héjából áll. A feladatuk azonban nem a galambok levadászása, hanem elrettentése, és egy galambcsapdába való terelése.
Olvass tovább...
Első körben a sas feladata feljebb terelni a madárvilág legbénább fészekrakóit (érdemes rákeresni az interneten a galambfészekre, felhőtlen perceket okozhatunk magunknak), majd a következő szakaszban a héja feladata a további ijesztgetés.
A galambok egyébként meglehetősen intelligens állatok, a két tagú ragadozómadár-osztag hadműveleteit rendszertelenül kell végrehajtani, nehogy rájöjjenek a turpisságra a narancsárga szemű kis puffancsmadárkák. Miután menedékbe húzódtak (méghozzá abba a menedékbe, amit a solymász előre előkészített nekik magokkal egyfajta galamb-welness központként) állatvédők a megfelelő helyre szállítják az állatokat.
A részünkről mi ezeket a légi eseményeket sokkal szívesebben követjük, mint a háborús konfliktusok helyszínein a vadászgépek akcióit - reménykedjünk benne, hogy már nincs messze az idő, amikor az emberiség életében a legnagyobb probléma a galambok közterületi jelenléte lesz.