Pirosra festi a kutyája bundáját ez a nő – sokan felháborodtak
Olvass tovább...
A madarakat betanítás útján bírják rá a szemétszedésre és még meg is jutalmazzák őket.
Létezik egy kisváros, ahol a varjak talán jobban ügyelnek a környezetre, mint a legtöbb embertársunk. Az elhullajtott cigicsikkek problémája a legtöbb városnak gondot okoz. Erre talált megoldást egy Stockholm közelében lévő kisváros, Södertälje, ahol a szárnyasokat betanították a cselekvéssorozatra. De hogyan sikerült mindezt elérniük?
Ismerős Pavlov klasszikus kondicionálás kísérlete? Az egykori orosz kutató rájött, hogyha társítja az ételosztást a harangszóval, akkor már harangszóra beindul az eb szájában a nyálelválasztás, vagyis párosítja a két ingert. Hasonlóan történt ez a varjakkal is Svédországban.
Egy beinduló vállalkozás létrehozott kiállított gyűjtőhelyeket, ahol étellel jutalmazzák meg a repülő barátainkat, ha azok sikeresen odavisznek egy összeszedett csikket.
Olvass tovább...
Hatalmas problémát hidalhat ezzel át a Corvid Cleaning elnevezésű cég, mivel Svédországban még ma is nagy gondot okoz a dekkek mennyisége: évente egymilliárd szál landol a földön. Megdöbbentő módon ez az összes szemét 62 százalékát teszi ki. Éppen ezért Södertälje jelentős mennyiségű összeget fektet az utcák tisztántartására - körülbelül hétszáz millió forintról beszélünk.
Ezeket a költségeket jóval csökkentené az igencsak leleményes ötletük, miszerint a varjak dolgozzanak az emberek helyett ingyen. A kaledóniai varjak megfelelő példányok lehetnek, mert logikai készségeik egy hétéves gyermek szintjével vetekszenek, tehát a legokosabb madárnak számítanak társaik között.
„Könnyű őket betanítani, sőt, még egymástól is tanulhatnak”
- mesélte a varjakról Christian Günther-Hanssen, a vállalkozás alapítója.
Tomas Thernström, a körzet hulladékstratégiai vezetője, pedig hozzátette ironikusan: a madaraknak meg lehet tanítani, hogy összeszedjék a csikkeket, de az embereknek nem, hogy ne dobják azokat el.
Olvass tovább...