Így néz ki Friderikusz Sándor csúcsmodern stúdiója - le fog esni az állad is a ritka felvételektől
Olvass tovább...
Egyedülálló látvány, egy hatalmas művész életművének maradandó alkotása.
Valószínűleg az, aki a magyar történelem egyik legfontosabb városában, Székesfehérváron jár, tuti, hogy felkeresi a település egyik messze földön is híres látványosságát, a Bory-várat, amelynek a belső terei is látogathatók. A Bory-vár honlapján lehet tájékozódni a látogatásról.
Az épület Öreghegy városrészben található, és Bory Jenő kezdte el építeni 1923-ban, az építmény 1964-ig épült. Bory az épületet egy önálló műalkotásnak szánta, de feleségével a vár falai között laktak, egy hatalmas műteremként is szolgált ugyanis Bory és felesége, Komócsin Ilona számára.
Bory Jenő a Képzőművészeti Főiskola szobrász és a Műszaki Egyetem építész tanára volt, művét pedig a hitvesi szeretetnek, illetve a művészi álmainak is emelte emlékül.
Olvass tovább...
A várat a köztudat "székesfehérvári Tádzs Mahal"-ként is emlegeti. A Bory-vár a soproni Taródi-várral egyetemben a magyarországi vizionális építészet jelentős alkotása. A vár több mint 30 szobából áll, amelyeknek a nagy része kiállítóterem, ahol csodás festmények és egyéb műalkotások sűrűjében barangolhatunk.
A várat Bory Jenő már 1934-ben megnyitotta a publikum előtt, és ő maga mutatta meg a különleges termeket és építészeti megoldásokat a látogatóknak.
Az épület szerepel a Guinness-rekordok könyvében is, mint a legnagyobb épület, amelyet egy ember alkotott.
Szavakban lehetetlen visszaadni azt a lenyűgöző élményt, amelyet az építmény ad, de egy zseniális videó kicsit közelebb tud vinni minket ahhoz, amit nehéz elképzelni úgy, hogy nem láttuk az épületet:
Olvass tovább...
(Forrás: Wikipedia, Bory-var.hu, Hg.hu)