A felrobbant csernobili atomerőműben olyan dolog történik, amire még nem volt példa
Olvass tovább...
A technológia csodákra képes.
Az utóbbi pár napban a csernobili atomkatasztrófa ismét felkapott kulcsszó lett a Google híruniverzumában, ugyanis pontosan egy héttel ezelőtt 85 éves korában elhunyt az erőművet a katasztrófa idején vezető igazgató, Viktor Brujanov, aki rengeteg magyarnak is ismerős lehet az HBO sajátgyártású Csernobil-minisorozatából. Ő volt amúgy a három fővádlott közül az egyik.
Brujanov haláláról szűkszavú hírt adtak ki, az okát és a helyét sem közölték. A volt igazgatóról annyit lehetett tudni korábban, hogy Kijevben élt.
Olvass tovább...
A napokban pedig arról is hír jött, hogy a Bristoli Egyetem kutatói ukrán mérnökökkel és egyéb szakemebrekkel egyetemben kutatásokba kezdtek a felrobbant atomerőmű környékén, sőt, robotkutyák "szimatának" segítségével elkezdték felmérni a sugárzás mértékét. Első körben ez egy teszt volt, hogy megnézzék, a csúcsszerkentyűk mire képesek, mennyire tudják felmérni a raioaktivitást az erőműben.
Dr. Maxim Saveliev a kármentésért felelős egyik tudós azt is hozzátette az IFLScience kérdésre, hogy a robotokkal végzett felmérések eredményei arra is jók lesznek majd hosszú távon,
hogy Csernobilt és környékét megtisztítsák majd a sugárzó anyagoktól.
Olvass tovább...