Apró, mégis hátborzongató változások: ilyen az élet a demenciával küzdve
Olvass tovább...
A kutyák már nem csak négylábú gyermekeink, a család tagja, de komoly betegségek gyógyításában is jelentős szerepet kaphatnak.
Nem csak minket embereket, de a kutyákat is érinti a demencia, így egy átfogó kutatás révén négylábú kedvenceink lehetnek a megoldás kulcsa.
Olvass tovább...
Magyar és amerikai kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy minél több jelét mutatja egy kutya a kognitív hanyatlásnak, annál magasabb az agyában az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó béta-amiloid 42 nevű peptid szintje.
Ez pedig azért jelenthet előrelépést, mert a kutyák osztoznak a környezetünkön, ugyanazok a káros hatások, kockázati tényezők érik őket, mint minket embereket.
2017-ben neves szakemberek révén létrejött egy Kutya Agy és Szövetbank Etológiai Tanszék, amely lehetővé tette a kutatócsoport számára a szövettani és molekuláris adatok vizsgálatát. Ennek köszönhetően megállapították, hogy minél idősebb egy állat annál magasabb az agyában a demenciát okozó peptid szintje. Ugyanaz a mechanizmus figyelhető meg, mint nálunk embereknél.
Így a tervek szerint a jövőben a kutyákat is bevonják az Alzheimer-kór megelőzését és kezelését célzó vizsgálatokba. Így a kutyák egészségnek megőrzése mellett jelentős áttörés érhető el az emberek gyógyításában.
Olvass tovább...