Az óriási, felfújható, sárga gumikacsa lett a demokrácia jelképe Thaiföldön
Olvass tovább...
Az ország egykor Latin-Amerika egyik leggazdagabb térsége volt. A törvényes pénzneme, a bolívar, mára alig ér többet a papírnál.
Képzeljük el, hogy leszaladunk a boltba egy kenyérért vagy néhány guriga vécépapírért. Egy ezres van a kezünkben, vagy még annyi sem, a visszajáró a zsebünkbe csusszan, a néhány elfelejtett érme pedig még hetekig ott hánykolódik a zsebünkben. És most képzeljük el, hogy ugyanezért a kenyérért egy talicskában kell a pénztárig tolnunk a pénzt, hosszú percekig várakozunk, amíg az eladó megszámolja az összeget. Venezuela egykor Latin-Amerika egyik leggazdagabb térsége volt. Az ország hivatalos pénzneme, a bolívar, mára alig ér többet az egyszerű papírnál.
A bolívar bankjegyek olyannyira elértéktelenedtek, hogy egy fiatal venezuelai férfi inkább kézműves termékeket készít a pénzből. Forrás: cntraveller.in
Forrás: cntraveller.in
Az ország, amely többek között arról ismert, hogy a világ legnagyobb olajtartalékával rendelkezik, jelenleg egy olyan gazdasági válság közepette van, amelynek következtében a lakosok milliói próbálnak elmenekülni Venezuelából. Mivel az ország exportbevételeinek nagyjából 80 százaléka a kőolaj-kitermelésből származott, az olajárak beesésével súlyos gazdasági összeomlás és hiperinfláció vette kezdetét, minek következtében a bolívar 2018-ra elvesztette értékének 98 százalékát.
Olvass tovább...
A hiperinfláció miatt a lakosok a szupermarketekbe rohantak, hogy minél több ételt fel tudjanak halmozni, felkészülve a devizaérték további csökkenésre. A családok többsége azonban rendszeresen éhes marad, a kormány pedig egyelőre nem tudott megoldást találni a válságra.
Forrás: cntraveller.in
Az olyan alapvető szükségleti cikkeket, mint egy tekercs vécépapír vagy egy tömb sajt, most egy táskányi készpénzért cserébe lehet csak megvásárolni, beszerzésük így kihívást jelent a lakosság számára.
A pénz értéke olyan rohamosan romlik, hogy az élelmiszerboltok olykor kénytelenek egy napon belül többször is emelni az áraikat.
Egy kilogramm sárgarépa 3 000 000 bolivárba került 2018. augusztusában, ami mai árfolyamon körülbelül 133 forintnak felel meg. Forrás: bbc.com
Más lehetőség híján az emberek sok helyen visszatértek a cserekereskedelem rendszeréhez, ahol olyan nyersanyag-csomagokat cserélnek el egymással, mint az olaj, a liszt vagy a rizs.
Egyelőre nem látni a venezuelai krízis végét, az országot sújtó súlyos gazdasági válság miatt az elmúlt években több mint ötmillió ember menekült el az országból
– írta nemrégiben az Origo.
Olvass tovább...