Kikandikált a mellbimbója a ruha alól a csinos francia jégtáncosnőnek – 18+ videó
Olvass tovább...
Skóciában gyártják a curling játékszereit, mégpedig gránitból, kőkemény munkával.
A curling egy érdekes és kissé meghökkentő téli sport, amely az olimpia programjában is szerepel. Skóciában hihetetlen tömegek rajonganak érte, bár sokkal valószínűbb, hogy a játék eredete Hollandiába nyúlik vissza.
A szabályok viszonylag egyszerűek: egy „ufó” formájú, tükörsimára csiszolt követ kell végigcsúsztatni a jégpályán egy kijelölt kör alakú mezőbe. Az a csapat nyer, amelynek a kövei a játékrészek végén a legközelebb esnek a kijelölt kör középpontjához.
Sokan talán nem is gondolnák, hogy a pofás curlingkő (amelyet Észak-Amerikában egyszerűen sziklának neveznek) micsoda környezetrombolás árán készül. Nem lehet ugyanis bármiből kifaragni, a 17,24–19,96 kg tömegű gránitdarabok jó része a skóciai Ailsa Craig szigetéről származik.
1851 óta bányásszák onnan a kemény és ellenálló, viszont jól megmunkálható magmás kőzetet, és a csaknem két évszázados kitermelés máris alaposan rajta hagyta nyomát a szigeten. Nem túlzás azt állítani, hogy lassan elhordják az ott lévő gránithegyet, hogy a curlingesek jól szórakozhassanak. Alkalmanként 2000 tonna kékes, illetve zöldes árnyalatú követ bányásznak ki alapanyagként.
Fotók: Profimedia
Az igény pedig hatalmas, amit az is mutat, hogy a curlingköveket előállító gyárban 30 ember dolgozik. A 175 fontos (azaz 75 ezer forintos) ár azt jelenti, hogy magánszemélyek ritkán vesznek maguknak ilyen játékszert, de a curling klubok vásárlásai is képesek fenntartani az üzemet. Hetente, kézi munkával mindössze 38 követ tudnak legyártani.
A sportág egyébként egy ideje Magyarországon is meghonosodott, sőt már vegyes páros világbajnokokkal is büszkélkedhetünk. Egyetlen szívfájdalmunk, hogy hazai játékosok olimpián még nem indultak.
Olvass tovább...