Sport & Szabadidő
Fucsovics mellé világklasszis edzőt keresnek

Borítókép: Forrás: Fucsovics Márton Facebook-oldala
Fucsovics Márton mögé beállt a MOL – teljes mellszélességgel. Az első számú magyar férfi teniszezőt a cég tehetségkutató programjában már támogatta 2010 és 2014 között, illetve 2016-ban a MOL Alapítvány, de most egy komolyabb összeggel fogja dotálni, tudomásunk szerint egy éven át. A bejelentést a budapesti Oxygen Wellnessben tett meg a játékos és a cég.
Fucsovics természetesen hálás a megállapodásért, hisz a tenisz szövetséggel, mely eddig támogatta, ingoványossá vált a kapcsolata. Egy nyár végi Facebook-bejegyzésben ugyanis több kritikát is megfogalmazott a támogatási rendszerrel, az átláthatatlan működéssel kapcsolatban, ezután a sajtóban komoly adok-kapok kezdődött, mely abban csúcsososdott ki, hogy a játékos nem vett részt a csehek elleni Davis-kupa összecsapásokon.
Fucsovics nem csak a MOL-nak hálás, főleg edzőjének mondott köszönetet azért, hogy 2018-ra top-40-es játékos lett, és a magyar férfi játékosok közül 35 év után először nyert ATP-tornát (Genf).
Fucsovics az elmúlt hetekben a sanghaji és pekingi tornákon játszott, utóbbin a klasszis olasz Fognini ellen maradt alul szoros meccsen a negyeddöntőben. Edzője, Sávolt Attila portálunknak elmondta, teljesen elégedett játékosa ázsiai turnéjával. „Ha Sanghajban Peter Gojowczyk ellen még egy labdamenetet megnyer döntő szett tie breakben a 2. fordulóban, akkor az már egy fantasztikus eredmény lett volna. Így „csak” simán nagyon jó. Ami itt balszerencsésen elmegy, egy következő meccsen vissza fog jönni.”
„Én abszolút bizalommal vagyok iránta, ez fordítva is igaz, és már léptünk előre a közös jövő érdekében” - fogalmazott egyenesen a tréner, akit arról is megkérdeztünk, a szövetséggel való háborúskodás nyomán Fucsovics továbbra is távol marad-e a válogatott mérkőzésektől?
Fucsovics egyébként kisebb vállsérüléssel bajlódik, de a fenti két versenyen még mindenképp el akar indulni, csak utána vetné magát alá alaposabb kúrának.
(Gabay Balázs)
Fucsovics természetesen hálás a megállapodásért, hisz a tenisz szövetséggel, mely eddig támogatta, ingoványossá vált a kapcsolata. Egy nyár végi Facebook-bejegyzésben ugyanis több kritikát is megfogalmazott a támogatási rendszerrel, az átláthatatlan működéssel kapcsolatban, ezután a sajtóban komoly adok-kapok kezdődött, mely abban csúcsososdott ki, hogy a játékos nem vett részt a csehek elleni Davis-kupa összecsapásokon.
Fucsovics nem csak a MOL-nak hálás, főleg edzőjének mondott köszönetet azért, hogy 2018-ra top-40-es játékos lett, és a magyar férfi játékosok közül 35 év után először nyert ATP-tornát (Genf).
„Elsősorban Sávolt Attilának köszönhetem a mostani eredményeimet. Amikor 2015 végén elkezdtünk együtt dolgozni, hónapra pontosan megjósolta, mikor leszek top-100-as játékos. Megtanított profi sportolóként élni, és küzdeni. Győztes típust nevelt belőlem. Az ő irányításával a legnagyobb játékosok, Wawrinka, Federer, Djokovic elleni meccseken pedig azt tanultam meg, hogy ők soha nem fogják elveszíteni a fontos pontot. Nekem kell megnyernem azt.”
Párosozni jó, nagy bicepsz nem kell
Fucsovics az egyéni meccsek mellett a párost sem hanyagolja, legutóbb például Kyle Edmunddal játszott, aki egyesben a 15. helyen áll a világranglistán. A magyar éljátékos elmondta, szerinte jól tud párosozni, szeret a brittel teniszezni, s ha lesz rá mód, folytatni akarják együtt. De az egyéni az elsődleges.„A 2019-es már remélhetőleg nem tanulóév lesz, szeretnék az ideinél is jobb eredményeket elérni. Ez azt jelenti, hogy a négy Grand Slamből kettőn szeretnék nyolcaddöntőt játszani, és 1-2 ATP-tornát is nyerni”- fejtette ki, s a bicepsze méretét firató újságíró kérdésre elárulta: a teniszezőknél nem fontos, hogy ki legyenek gyyúrva, inkább a mélyizmokat kell terhelni, és a mentális teljesítményt tökéletesíteni.
Fucsovics az elmúlt hetekben a sanghaji és pekingi tornákon játszott, utóbbin a klasszis olasz Fognini ellen maradt alul szoros meccsen a negyeddöntőben. Edzője, Sávolt Attila portálunknak elmondta, teljesen elégedett játékosa ázsiai turnéjával. „Ha Sanghajban Peter Gojowczyk ellen még egy labdamenetet megnyer döntő szett tie breakben a 2. fordulóban, akkor az már egy fantasztikus eredmény lett volna. Így „csak” simán nagyon jó. Ami itt balszerencsésen elmegy, egy következő meccsen vissza fog jönni.”
Top-10-es edző kerestetik
A teniszező a bécsi ATP-500-as és a párizsi ATP-1000-es versenyekkel zárja az évet. Sávolt jelezte, már a főtáblára kerülés sem lesz egyszerű a két tornán, melyeken még soha nem játszott. Bár Del Potro, Federer és Nadal játéka is kérdéses, így akár a visszalépések miatt is összejöhet a főtábla. Ha nem, selejtezni kell. A tréner megismételte, amit már korábban is aláhúzott: tanítványa támadójátékát, így a hálójátékot fejleszteni kell, de mindenekelőtt az adogatásban kell javulni. Sávoltot Fucsovics egy elejtett mondatáról is megkérdeztük, melyben a stáb bővülését pedzegette a játékos.„Szeretném fejleszteni Mari játékát, s ennek nyomán javulhat a ranglistahelyezése, nem peddig fordítva. Ha eljön az a pont, hogy a játékával már a top-20 közelébe tud kerülni, akkor érdemes lenne még egy edzőt, egy komoly szaktekintélyt bevonni a munkába. Nevet nem szeretnék mondani, több emberrel is felvettem már a kapcsolatot, de igen, olyan személyekről van szó, akik vagy top-10-es játékost edzettek, vagy maguk is top-10-es játékosok voltak. Nem könnyű egy ilyen embert megszerezni. Marci top-20-as játékossá válhat, de ahogy a top-100-ba kerüléshez is kellett 2 év, ehhez is kell minimum két, ha nem három év.”Sávolt Attila és Fucsovics Márton eddig minden év végén összeültek, s egyeztettek a folytatásról, idén sem lesz másképp.
„Én abszolút bizalommal vagyok iránta, ez fordítva is igaz, és már léptünk előre a közös jövő érdekében” - fogalmazott egyenesen a tréner, akit arról is megkérdeztünk, a szövetséggel való háborúskodás nyomán Fucsovics továbbra is távol marad-e a válogatott mérkőzésektől?
„Marci nagyon szeretne játszani a februári Davis-kupa meccseken a németek ellen. A csehek ellen is akart játszani, nem volt könnyű lemondania erről. De ha ugyanezek a körülmények állnak fenn a közeljövőben, mint most, nem gondolom, hogy bármi esély lenne a visszatérésére.”A szurkolókra nézve szomorú témáról magát a játékost is faggattuk, s ugyanazt a választ kaptuk, mint Sávolt Attilától.
Fucsovics egyébként kisebb vállsérüléssel bajlódik, de a fenti két versenyen még mindenképp el akar indulni, csak utána vetné magát alá alaposabb kúrának.
(Gabay Balázs)
