Példátlan felfedezéssel sokkol a NASA: felejts el mindent, amit eddig gondoltál a tejútrendszerünkről
Olvass tovább...
Az év leglátványosabb égi jelenségéről te sem maradhatsz le csütörtökön.
Minden évben sokan várják azt a decemberi napot, amikor az év talán leglátványosabb csillaghullását, a Geminidák meteorraj hullását láthatjuk az égbolton. Mint kiderült, idén december 14-én, csütörtökön gyönyörködhetünk ebben a nem mindennapi jelenségben, amikor is óránként akár 120 hullócsillagot is meg tudunk majd számolni.
A Geminidák meteorzápor minden évben, december első felében ér a csúcsra, és az északi félteke éjszakáján látható a legkiemelkedőbben. 2023-ban december 14-én, csütörtökön lesz a csúcspontja, így ez az este ideális lesz a meteorok megfigyelésére. A Gemini csillagkép irányából érkező meteorok kivételesen fényesek és hosszúak, így a Geminidák évek óta a csillaghullás szerelmeseinek egyik kedvence.
Olvass tovább...
A Geminidák meteorzápor érdekessége, hogy forrása nem egy üstökös, hanem egy aszteroida, a (3200) Phaethon. Ez a kis égitest 1983-ban került felfedezésre. A Phaethon az egyik legnagyobb és legfényesebb aszteroida, és az év minden szakában apró részecskéket bocsát ki magából, amelyek az égbolt felett csillanó Geminidák meteorokként jelentkeznek.
Egyébként sokan nem is tudják, honnan kapta a Phaethon a nevét, pedig igen érdekes története van. Nézzünk is néhány érdekes tudnivalót róla:
A Geminidák meteorzápor megfigyelése egyszerű, és semmilyen speciális eszközre nincs szükség. Csupán egy sötét és lehetőleg mesterséges fényektől mentes helyszínre kell menni, és türelmesen várni az észbontó látványra. Az időjárásnak is szerepe van az észlelés sikerében, tehát érdemes figyelni az előrejelzéseket.