promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így jár, aki a besorozást elsumákolja itthon, kíméletlen módosítás a Büntető törvénykönyvben

Így jár, aki a besorozást elsumákolja itthon, kíméletlen módosítás a Büntető törvénykönyvben

Borítókép:  Illusztráció / Pixabay
Helyi Hírek
Kategória fejléc

A szomszédos háború okánál fogva talán minden fiatal és középkorú férfiember elgondolkozott már azon az elmúlt hónapokban, hogy mit tenne, ha be kellene vonulnia a hadgseregbe, vagy mi lenne a következménye annak, ha mégsem tenné ezt meg. 

Különböző teóriákat hall az ember a baráti körében, van, aki büszkén vonulna be hazája védelmének érdekében, és van olyan is, aki megtenne mindent azért, hogy elkerülje a katonai szolgálatot. Picit azonban mindenki a sötétben tapogatózik, hogy pontosan mi lenne a sorsa egy esetleges szükségállapot esetén. A kormány módosította nyáron a Büntető törvénykönyvet (Btk.), így mostmár pontosan tudjuk, milyen következményekkel járna, ha valaki tudatosan elkerülné a besorozási kötelezettségét. 

Szankcionálható lesz a kibúvás a katonai szolgálat alól, ha a kormány még csak benyújtotta a hadiállapotról szóló javaslatot

- írja a szeretlekmagyarorszag.hu.

Ennek értelmében kijelenthető, hogy még csak azt sem kell megvárni, hogy hivatalos hadiállapot következzen be, és meghirdesse azt az Országgyűlés.

Aki nem tesz eleget ennek a besorozási kötelezettségének, vagy esetleg szánt szándékkal károsítja vagy csonkítja meg a saját testét, megtéveszti a hatóságokat, az nem kevesebb, mint öttől tíz évig terjedő börtönbüntetést is kaphat. Harangozó Tamás, a honvédelmi bizottság MSZP-s alelnöke a Telex megkeresésére úgy reagált, hogy az az igazán nyugtalanító az egész módosításban, hogy az alkotmányos rend felforgatására irányuló tevékenység is akár szükségállapothoz vezethet. Ezt pontosan ő sem tudja, mit jelenthet, a kétharmados kormányzópárt döntésein múlik. Kósa Lajos úgy fogalmazott, hogy szerinte a többoldalas módosítás csupán technikai aspektusokra vonatkozott.

Szükségállapotot azonban akkor lehet majd csak kijelenteni, és a magyar honvédséget bevetni, ha a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok már nem bizonyulnak elegendőnek. Reménykedjünk abban, hogy sem szükségállapotra, sem pedig besorozásra nem lesz szükség a belátható jövőben.