A honfoglalás kori időket július 23-án elevenítik fel az intézmény Árpád-kori falurészében, ahol hagyományőrző csoportok tartanak csata- és íjászbemutatót. A látogatók is kipróbálhatják majd az egykori íjak és a hajítófák használatát, készíthetnek régi ékszereket, középkori játék babákat és önthetnek nyílhegyeket. A honfoglalók köleses ételeit és sültjeit is megkóstolhatják, kézműves sörökkel, valamint borokkal kiegészítve – közölte Szabó Sarolta, a nyíregyháza-sóstógyógyfürdői skanzen igazgatója. A múzeumfaluban október 8-án egy igazi hagyományos tirpák lakodalmat is rendeznek. Az érdeklődőket beavatják az előkészületekbe, a tyúkkopasztásba, a csigacsinálásba és az örömkalács készítésébe, továbbá láthatók lesznek a szlovák ajkú népcsoport hagyományos ünnepi viseleteinek darabjai.
November 26-án András-napi pálinkafesztiválra várja az intézmény a látogatóit,a térség három eredetvédett párlatát, az újfehértói fürtös meggy-, a szabolcsi alma- és a szatmári szilvapálinkát mutatják be. Lesz pálinkaverseny, ismertetik a jó párlatfőzés titkait és pálinkás vacsorával is várják a vendégeket.
A nagyrendezvények idei programja a labdarúgó Európa-bajnoksághoz kapcsolódóan június 11-én kiegészül a Régi idők focija elnevezésű kiállítással. Szeptember 11-én pedig a térség híres gyümölcsének, a szilvának a termesztését, az abból készült ínyencségeket - az aszalványoktól a lekváron és a süteményeken át a pálinkáig - mutatják be. December 10-én - szintén új rendezvényként - a régi karácsonyok adventi készülődését elevenítik fel, gyertyamártásra, mézeskalács-sütésre, és házi szaloncukor-készítésre invitálnak mindenkit.
A korábbi, már hagyományosnak számító nagyrendezvényeket, így a május elsejei majálist, a május 18-ai múzeumi világnapot, a május 16-ai pünkösdöt, a június 23-ai Szent Iván éjszakáját, az augusztus 20-ai kenyérünnepet, a szeptember 30-ai népmese napját, a november 12-ei Márton-napi vígasságot továbbra is megtartják a Sóstói Múzeumfaluban az idén.