Mi történt? 300 kilométerre a Balatontól van még egy Balaton Magyarország térképén - mi köze a kettőnek egymáshoz?
Olvass tovább...
Érdekes lehet felütni a Google Maps szolgáltatást, hogy magyar dolgok után kutassunk a térképen.
Szinte biztos, hogy fogunk valamit találni több ezer kilométerre hazánktól. Az pedig tuti biztos, hogy az USÁ-ban kell először kutatnotok, ha egy efféle kikapcsolódást választotok magatoknak. Már rengeteg cikkben beszámoltunk azokról a helyekről, amelyeket megtalálhattok Amerikában, és kötődnek ezer szállal Magyarországhoz, főleg a nagy kivándorlás révén, amely a hosszú 19. században kezdődött.
Az amerikai Minnesotában például van egy Balaton nevű település is.
Olvass tovább...
Debrecen is nagyon sokszor szerepel a térképen az USÁ-ban, és Kossuth Lajos nevét is sokszor megtaláljátok, hiszen róla nagyon sok közterületet neveztek el, sőt, megyét is, illetve nagyon sok szobra még ma is áll az államokban. Kossuth ugyanis a magyar szabadságharc bukása után egy nagy amerikai körutazást tett, hogy a magyar ügyre felhívja a közvélemény figyelmét, beszéljen a tengerentúlon is a magyar szabadságharcról, és magáról a szabadság kérdéséről is.
Georgia államban pedig van egy mára nagyon összezsugorodott kis település, amit Budapestnek hívnak. Magyar lakosai pedig még az 1880-as években érkeztek a tengerentúlra. A terület tulajdonosa ugyanis szőlőtermesztésbe fogott, és ehhez a szőlészetben jártas embereket keresett. Végül Pennsylvaniából csábított át magyarokat, akik értettek a borászathoz. Az áttelepülők földeket kaptak.
A századfordulóra már 200 család lakott itt, három fontosabb településüket magyar településekről nevezték el. Budapest mellett volt itt Tokaj és Nyita is.
A települések végül a 20. század elején hanyatlásnak indultak a szesztilalom miatt, lakosai szépen lassan elhagyták azokat. Ma csupán egy emléktábla és a régi temető emlékezteti az arra elhaladókat, hogy egyszer itt magyar települések voltak.
Olvass tovább...
(Forrás: Wikipedia)