Döbbenetes rejtélyre derült fény! Íme a maják felemelkedésének és bukásának évezredes titka
Olvass tovább...
Az ellenzők szerint a bombasztikus terv veszélyeztetné az esőerdőt és a régészeti feltárásokat.
A maja civilizáció még az európaiak felbukkanása előtt virágzott Közép-Amerikában. Birodalmuk a mai Mexikó délkeleti részét, valamint a környező területeket foglalta el, társadalmuk magasan fejlett tudományos és kulturális szinten állt.
Fennmaradt építészeti emlékeik – különösen a titokzatos és bámulatos piramisaik – rendkívül népszerűek a turisták körében. A mexikóiak éppen ezért ötlötték ki azt a megaprojektet, hogy szupervonatot vezetnek a hajdani Maja Birodalom szívébe, a dzsungelben lévő látnivalókhoz.
Olvass tovább...
Az óriásberuházás nyilvánvalóan jót tenne az idegenforgalomnak, de máris sokan aggódnak környezetpusztító hatása miatt. Például azon a környéken lakik egy 3 milliós denevérkolónia, amely minden napnyugtakor kirajzik az otthonául szolgáló barlangból, hogy éjszakai csemegézésre induljon. Kiszámíthatatlan, hogyan hatna rájuk a vonatok dübörgése.
A maja vasút megvalósítása ráadásul 9,8 milliárd dollárba kerülne, ami csak hosszú idő alatt térülne meg. A tervek szerint naponta legalább 40 ezer utast szállítana a dzsungel távoli helyein lévő középkori emlékekhez, összesen 1500 kilométert befutva.
Olvass tovább...
Számítások szerint a vonatközlekedés felturbózása egymillió új munkahelyet teremtene a környéken. Így nem csoda, hogy a mexikói kormány lelkesedik az ötletért, és már 2023 legvégére megvalósítaná a projektet.
„Amerre a vonat elhalad, hatással lesz az esőerdőre és a régészeti lelőhelyekre”
– jelentette ki az aktivista Romel Rubén González Díaz. A terv ellenzői szerint a vasút legalább 10 természetvédelmi területet érintene, illetve 1300 olyan helyet, ahol maja leletek feltárása folyik. Ráadásul azon a környéken még mindig 143 ezer őslakos él, akiknek a turizmus nyilvánvalóan felbolygatná a mindennapjait.