Van egy 639 ezer fős, magyar eredetű nagyváros több száz kilométerre Magyarországtól, amelyről még nem is hallottál? Ezen a történeten tuti, hogy meg fogsz lepődni
Olvass tovább...
Egy elképesztő legenda.
Létezik egy olyan település a térképen, amelynek az a neve, hogy Nevetlenfalu, egy igazi földrajzi kuriózum, amelynek van egy nagyon jólhangzó legendája is. A falut először 1380-ban említik, korábban Magyarországhoz tartozott, de a trianoni békediktátum után az új országhatárokon kívül rekedt. Ma Kárpátalja déli részén, a Nagyszőlösi járásban található Ukrajnában.
Nevetlenfalu az Avas-hegység nyugati lábánál fekszik Batár és Akli települések között, nem messze az ukrán-román határhoz. A lakosság 85 százaléka ma is magyar.
Olvass tovább...
Mégis hogy lehet az, hogy a falunak igazából az a neve, hogy névtelen?
A falu 1619-ben fordul elő először úgy, mint Nevetlenfalu, korábban hosszú évszázadokig Gyakfalvaként említik a források, sőt a 17. és a 18. században a két nevet párhuzamosan is használják, majd csak a 18. század második felében lesz hivatalosan Nevetlenfalu a neve. A névváltozás azért történt, mivel a "gyak" kifejezés egybeesik a közösül igével, és ezt illetlennek tartották az ittlakók.
A legenda szerint egy arra lovagló kapitánynak egy leány nem mert elmondani a falu nevét, amikor tudakolták tőle, mivel illetlensgnek tartotta kimondani. Ez a történet később az alispán fülébe jutott, aki eszközölte a névváltozást.
Érdekelnek még furcsa településnevek?
Olvass tovább...
(Forrás. Wikipedia, Kárpátalja.ma)