A Csernobil alkotója megszólalt az orosz testvér sorozat kapcsán
Olvass tovább...
Több száz torz kutya rója Csernobil utcáit, a veszélyes kutyafalka senkit és semmit nem kímél.
Egy új kutatás több száz, a csernobili atomerőmű romjain szabadon kószáló kutyát vizsgált, és megállapította, hogy a sugárzásnak való kitettség miatt genetikailag eltérhetnek a világ más részein élő kutyáktól.
Olvass tovább...
Az 1986. április 26-án bekövetkezett csernobili atomkatasztrófát követően a környéken és a közeli Pripjaty városában élő mintegy 120 000 embert kellett evakuálni, akiknek mindent hátrahagyva kellett elmenkülnie otthonából. Rengeteg háziállatként tartott kutya is a városban maradt, akiknek minden nehézség ellenére sikerült létrehozniuk egy robusztus populációt, amely a mai napig él a bomló erőművet körülvevő sugárfertőzött földterületen.
Egy új tanulmányban a tudósok a Csernobil környékén élő szokatlan kutyapopulációk mélyebb megértését keresték, tekintettel a durva környezeti szennyeződésre, amelynek sokan napi szinten ki vannak téve.
A 2017 és 2019 között a kóbor állatoktól gyűjtött vérminták segítségével genetikailag elemeztek 302 kutyát, amelyek magának az erőműnek a területén, valamint a katasztrófa helyszínétől 15 és 45 kilométer között élő populációkból származtak.
A legutóbbi számítások szerint akár 800 félvad kutya is élhetett a Csernobil körüli területen, beleértve a magasan szennyezett területeket, mint például a csernobili új biztonságos tároló építményt.
Olvass tovább...
A kutyák a félvad kategóriába tartoznak,és bizonyos esetekben összefutnak az emberekkel. A területen dolgozók és kutatók köztudottan etetik az állatokat, míg az állatorvosok időnként ellátogatnak a területre, hogy frissítsék az oltásaikat és kezeljék az esetleges egészségügyi problémáikat. A kutyapopuláció teljesen elvadult, olyan közösségekben élnek mint a farkasok, napközben vadásznak
forrás: science.org