Törökországban nyaralnál a földrengés után? Akkor ezeket jobb tudnod
Olvass tovább...
A természet megpróbál gondoskodni rólunk.
Elképesztő erejű földrengés pusztított a napokban Törökország és Szíria határvidékén, a szakembereket is meglepte a természeti csapás intenzitása. Legutóbb 25 ezer áldozatról szóltak a hírek, és a mentőcsapatok lassan letesznek arról, hogy bárki élve előkerüljön a romok alól.
A földmozgások kegyetlensége abban rejlik, hogy egyelőre képtelenek vagyunk előre jelezni a bekövetkezésüket. Nyilván sokat segítene, ha pár órával korábban figyelmeztetni lehetne az érintett területek lakosságát, ám a tudomány jelenleg még nem képes ilyen bravúrokra.
De lehet, hogy maga a természet igen. A Twitteren ugyanis futótűzként kezdett el terjedni az a videó, amelyet állítólag közvetlenül a természeti csapást megelőzően rögzítettek. Ezen furcsán viselkedő, hangosan káráló, idegesen repkedő, majd százával a fákra telepedő madarakat láthatunk Törökország egyik, a csapásban érintett településén.
Olvass tovább...
A rövidke film valódiságát egyelőre nem igazolták, kérdéses tehát, hogy valóban a napokban született-e. Ha igen, akkor jól tesszük, ha gyorsan elsajátítjuk az állatok „beszédét”, mert ezek szerint a szárnyasok valóban rendelkeznek egy különleges érzékkel a földrengések előrejelzésére.
Ez egyébként nem lenne nagy csoda, ugyanis már Krisztus előtt 373-ban feljegyezték az ókori görögök, hogy a kutyák, patkányok, kígyók és menyétek már napokkal azelőtt elhagyták Helike városát, hogy azt gyilkos földrengés sújtotta volna.
1805-ben Nápolyban történt pusztító földmozgás, és néhány perccel korábban a marhák bőgni kezdtek, a birkák és kecskék kergetőztek, a kutyák vonyítottak, de a szárnyasok is nagy zajt csaptak. Modern vizsgálatok szerint az állatok akár 20 órával korábban képesek jelezni a baj közeledtét, érdemes lenne tehát figyelnünk a jeleikre.
Bird behavior before the earthquake in Turkey pic.twitter.com/SUTAHSgwdo
— Avia.Pro - Foreign Affairs - Geopolitics (@avia_pro) February 6, 2023