18 ezer éves kutyakölyköt találtak, olyan, mintha csak aludna – videó
Olvass tovább...
Magyar kutya is részt vesz az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) etológusainak nemzetközi kutatási projektjében. A Genius Dog Challenge névre keresztelt tudományos kísérletben a világ különböző pontjain élő hat border collie méri össze szótanulási képességét. A magyar versenyző, Max gazdája, Gyenes Ildikó a Promotions.hunak beszélt a felkészülésről, nehézségekről.
Magyar kutya is részt vesz az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) etológusainak nemzetközi kutatási projektjében, amelyben a világ különböző pontjain élő hat border collie (köztük a magyar versenyzővel) méri össze szótanulási képességét. A november 11-től és december 16-ig tartó, s Genius Dog Challenge névre keresztelt tudományos kísérlet nemcsak a hazai résztvevő miatt érdekes, hanem azért is, mert az az első alkalom, amikor egy ilyen jellegű tesztet élőben közvetítenek.
Olvass tovább...
Az ELTE Etológia Tanszék munkatársai több mint két évig keresték a kiemelkedő szóértéssel, szótanulási képességgel rendelkező kutyákat, végül úgy alakult, hogy a hat kiválasztott kutya mindegyike border collie. Ennél a fajtánál az átlagnál gyakrabban jelenik meg a szótanulási képesség, van olyan négylábú, amelyik száz játék nevét ismeri. Sokan egyébként úgy gondolják, a kutyák képesek megérteni a szavakat, akár mondatokat, de ez nem feltétlenül igaz. A kutatóknak azonban konkrét tesztekkel kell igazolniuk, hogy a kutyák megtudták-e tanulni a tárgyak neveit, és mint kiderült, csak nagyon kevés kutya képes erre.
Olvass tovább...
„Max játékosan tanul. Megmutatom neki a tárgyat, mondogatom a nevét és játszunk. Amikor látom rajta, hogy érti, kérem tőle, hogy hozza ide a tetszőleges névre elnevezett játékot. Nem a szavak a nehezek, egyszerűen vannak jobban és kevésbé kedvelt tárgyak. Ami nehézséget jelent, az a nagyon hasonló hangzású szavak, például: róka-fóka”
– mesélte a Promotions.hunak Gyenes Ildikó, a versenyben részt vevő magyar kutya, Max gazdája. A legnagyobb nehézséget számára az jelenti, hogy meghatározott idő alatt kell megtanulni a tárgyakat.
„Mivel teljes munkaidőben dolgozom, így csak reggel és este tudok Max-szel gyakorolni, a képességének a határa az én szabadidőm”
– mondta. És, hogy miként hat közös életükre a szótanulás?
„Pozitívan. Gyorsan megtanul vezényszavakat is. Nagyon érdekes, mert látni az arcán, ha beszélek hozzá, megérti a mondatokból a szavakat. Legutóbbi mondtam neki, hogy fejezze be amit csinál, különben bezárom a boxába. Erre láttam a „box" szó felismerését az arcán, be is szaladt a boxába és nézett rám. Mondatokba rakott feladatsort is képes végrehajtani különösebb gyakorlás nélkül. Például: fogd meg a játékodat, tedd bele a mosógépbe, és csukd be! Ezek után azt látod, hogy a kutya bepakolja a játékát a mosógépbe és becsukja. Számomra is hihetetlen az ő képessége”
– válaszolt Gyenes Ildikó.
A kihívásnak két szakasza van: a kutyáknak először meg kell tanulnia hat új játék nevét, a második szakaszban kétszer olyan nehéz, mivel egy hét áll rendelkezésükre 12 játék név tanulására. Minden szakasz végén a kutatók Facebook és a YouTobe segítségével élő adásokban tesztelik a kutyákat. A Genius Dog Challenge november 11-e és december 16-a között minden szerdán 19:00-kor élőben itt megtekinthető.
„Arra szeretnénk ösztönözni a kutyabarátokat szerte a világon, hogy vegyenek részt a kihívásban, csatlakozzanak hozzánk, hogy még jobban megértsük legjobb barátunkat. E közös kutatás révén esetleg megtudhatunk magunkról, emberekről, is valamit”
– mondta Miklósi Ádám, az Etológia Tanszék vezetője az MTI-nek.