
Egy zsidó kislány megmentéséről szóló mű nyerte a rangos brit könyvdíjat
Olvass tovább...
Hihetetlen, de egy külföldi városban több magyar él, mint sok hazai nagyvárosban – ráadásul nem is akárkik.
Ha azt mondjuk: magyar nagyváros, te is kapásból rávágod, hogy Debrecen, Szeged, Miskolc – és persze ott van Győr vagy Pécs is. Ezek a városok évszázadok óta a hazai gazdasági, kulturális és oktatási élet központjai, és gyakran emlegetjük őket a „második legnagyobb magyar város” cím várományosaiként. De mi van akkor, ha azt mondjuk, hogy egyikük sem az? Sőt: a második legnagyobb magyar közösség már nem is Magyarországon él.
Az utóbbi évtizedekben megszokhattuk, hogy rengeteg honfitársunk vállal munkát külföldön, főleg Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban. Londont például régóta emlegetjük „kis Magyarországként”, hiszen csak ott közel 200 ezres magyar közösség él. De van egy másik város az USA-ban, ami ennél is érdekesebb – és alig hallunk róla itthon.
Olvass tovább...
New York Brooklyn nevű kerületében egészen különös világ épült ki: itt található ugyanis a legnagyobb magyar haszid közösség a világon. A történet még a 20. század első felében kezdődött, amikor az ortodox zsidó közösségeket üldöztetés, majd a holokauszt pusztítása kényszerítette menekülésre. Sokuk az USA-ban talált új otthonra, azon belül is Brooklynban, ahol a szatmári haszid közösség hihetetlen tempóban kezdett gyarapodni.
A közösség zártsága, mély vallásossága és tradicionális magyar gyökerei máig meghatározzák életüket. Magyarul beszélnek, magyar ételeket főznek, és sokuknak magyar útlevele is van. Brooklyn bizonyos negyedeiben úgy érzed magad, mintha egy párhuzamos magyar valóságba csöppennél – csak épp a háttérzaj nem Duna TV, hanem egy New York-i metró zaja.
És akkor jön a megdöbbentő rész: ha a Brooklyn-i magyar haszid közösséget önálló magyar városként kezelnénk, akkor méretben simán beelőzné a legtöbb hazai nagyváros haszid közösségét. A hivatalos becslések szerint akár 100 ezren is lehetnek. Vagyis: Brooklyn – pontosabban annak egy része – a második legnagyobb „magyar” város, rögtön Budapest után.
És bár más világban élnek, más szabályok szerint, az identitásukban ott lapul egy darabka Magyarország. Egy olyan darabka, ami nemcsak túlélte a történelem viharait, de ma is él, lélegzik, és növekszik – jóval távolabb, mint gondolnánk.
Ha kíváncsi vagy a zsidó hagyományokra, akkor nézd meg a videót is!
Olvass tovább...