promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Trump őrült tetteinek megvan a magyarázata, a CIA tervét hajtja végre?

Trump őrült tetteinek megvan a magyarázata, a CIA tervét hajtja végre?

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Senki nem számolt ezzel a forgatókönyvvel, ezért érhette ekkora sokként a világot.

Donald Trump második elnökségének még csak a legelején járunk, de máris felforgatta a világgazdaságot a „vámháború” kirobbantásával. Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde korábbi elnöke a Forbes-nak nyilatkozott Trump döntésének lehetséges következményeiről, amely a jelenlegi világrend átalakulását is elhozhatja.

A szakember szerint az elmúlt években a gazdaságnak számos nehézséggel kellett szembenéznie, a covid után a háborús válság tépázta a piacot, ám mint kiemelte, ezekre a helyzetekre valamilyen szinten lehetett készülni, szemben Trump vámrendeleteivel.

Rendkívül kockázatos a vámháború

Szalay-Berzeviczy egy 1930-as példát hozott fel, Edgar Hoover elnök hasonló döntései súlyos recesszióba taszították az Egyesült Államokat és az egész világot, valamint a második világháborúnak is megágyaztak.

Trump terve az USA lassú hanyatlásának megállítása, és jelenleg úgy tűnik, hogy bár kockázatos, de működő stratégia volt belengetni az óriásvámokat, majd 10 százalékra mérsékelni (Kínát leszámítva). Ez is jelentős szám, mégis megkönnyebbüléssel fogadták a világ országai.

Tajvan lehet a forró pont

Ami Kínát illeti, az USA ipara nagymértékben függ az ottani termeléstől, így attól tartanak, hogy az ázsiai szuperhatalom visszaél ezzel. Az USA ipara jóval gyengébbé vált, Kína erősödése viszont jelentős, és egy 2023-as CIA jelentés és felvázolt forgatókönyv is közrejátszhatott Trump vámháborújában:

„Amely szerint Hszi Csin-ping kínai elnök utasította a hadseregének vezérkarát, hogy legkésőbb 2027-re álljanak készen Tajvan megtámadására”

- fogalmazott Szalay-Bereviczy.

És hogy miért annyira fontos Tajvan? A félvezető ipar miatt, amely az USA technológiai és hadiipari chipjeinek zöméért felel, és ha Kína ellenőrzése alá kerül a terület, az stratégiailag végzetes lehet az USA számára.

Az Egyesült Államoknak mindössze két lehetősége maradt a szakember szerint, fel kell készítenie az amerikai ipart egy esetleges Kínával való konfliktusra, és meggyengíteni az ázsiai szuperhatalom gazdaságát, amennyire csak lehetséges. Kérdés, hogy erre mit reagál Kína, a válaszcsapások azonban már körvonalazódnak, és hasonlóan fájdalmas lehet az USA számára, mint Donald Trump vámháborúja Kínának.

Hogy van-e még visszaút ebből, arra most még nehéz lenne konkrét választ adni: