Megáll az ész, olyan reakció érkezett Trump győzelmére, nagyon furcsa szolgáltatást kínál egy amerikai cég
Olvass tovább...
Az ukrán vezetés szinte mindent felajánlott Amerikának, Trumpék nem zárkóznak el a javaslat elől.
Donald Trump új kormányának kialakítása feszültséggel vegyes várakozásokat váltott ki Ukrajnában. A Politico beszámolója szerint Trump Michael Waltz veterán képviselőt választotta nemzetbiztonsági tanácsadónak, míg a külügyminiszteri posztra Marco Rubio floridai szenátort esélyes. Mindketten keményvonalas külpolitikai vonalat képviselnek, és bár az "Amerika az első" doktrínát követik, mely a nemzetközi kötelezettségek minimalizálására törekszik, a feltörekvő nagyhatalmakkal és Oroszországgal szemben elkötelezett, támadó szellemű politikájuk eltér a republikánus párt hagyományos, izolációt szorgalmazó szárnyától.
Olvass tovább...
Bár Waltz és Rubio ellenezték az Ukrajnának szánt legutóbbi támogatási csomagot, kritikájuk célja az volt, hogy rámutassanak az amerikai déli határok gyenge védelmére, és nem a Kijevnek nyújtott segítség ellen irányult. Kijevben nem kevés megkönnyebbülést okozott a hír, hogy a két jelölt eltávolodott az Egyesült Államok visszavonulásának gondolatától, és sokkal inkább a globális színtéren aktív politikát képviselik, ahol Ukrajna továbbra is fontos helyet foglalhat el. Daniel Vajdich, republikánus külpolitikai szakértő szerint Kijevben alapvetően elégedettek az eddig bejelentett nemzetbiztonsági és külügyi tisztviselőkkel. „Ukrajnában sokan aggódtak, hogy Trump esetleges visszafordulást szorgalmaz, de ez a két jelölés megnyugtató jelzést küldött.”
Olvass tovább...
Michael Waltz, aki katonai hátterével a háborús konfliktusok tapasztalt ismerője, már jelezte, hogy változtatna a jelenlegi amerikai politikán, amely korlátozza Ukrajnát az amerikai gyártmányú, nagy hatótávolságú fegyverek orosz területen való bevetésében. Waltz érvelése szerint az Ukrajnának nyújtott támogatás valódi hatékonyságát az biztosítaná, ha Kijev megfelelő eszközöket kapna a háborúban való aktív védekezéshez, akár mélyen orosz területeken is. Ez a javaslat sokak számára vitatott, de Kijevben pozitív fogadtatásra talált.
Rubio, aki eddigi karrierje során többször is szót emelt az orosz befolyás ellen, várhatóan egy keményvonalas külpolitikát fog képviselni, amely szigorúbb szankciókat és szigorúbb energetikai szempontokat is magába foglal. Az orosz energiapiacok, különösen az olaj- és gázexport terén, egyre növekvő problémát jelentenek Ukrajna és szövetségesei számára, és Waltz szerint a Biden-kormányzat túl laza e kérdések kezelésében. Kijevben bíznak benne, hogy Trump alatt ezen a területen is keményebb fellépés várható.
Marco Rubio beszéde az új Trump-kabinet Ukrajna politikájáról:
Az ukrán vezetés mindemellett előrelátó stratégiát dolgozott ki annak érdekében, hogy Trump üzletemberként is vonzónak találja Ukrajna támogatását. Volodimir Zelenszkij elnök az elmúlt hónapokban titokban kidolgozott egy „győzelmi tervnek” nevezett ajánlatcsomagot, amely az ukrán érdekeket és az Egyesült Államok szempontjait is ötvözi. Az ajánlat egyik fő eleme az amerikai csapatok jelenlétének csökkentése a konfliktus utáni Európában, amit ukrán katonai erők bevetésével váltanának ki. Ezzel Ukrajna enyhítené az amerikai szövetségesek védelmi terheit.
A terv másik eleme az Ukrajnában található értékes természeti erőforrások megosztása a nyugati országokkal, amely Lindsey Graham szenátor javaslatán alapul. Ukrajna gazdag nyersanyagkészletei, különösen az ipari fémek és a mezőgazdasági erőforrások, kiváló üzleti lehetőséget jelenthetnek Trump számára, aki már az elnökválasztás során is az amerikai gazdasági érdekek előtérbe helyezését ígérte.
A „győzelmi terv” egyik legérdekesebb pontja egy újfajta „befektetési szűrési” jogkör, amely lehetőséget adna Trumpnak arra, hogy meghatározza, ki fektethet be Ukrajnában. Ennek különös jelentősége lehet Kína esetében, hiszen Trump ismerten szigorú álláspontot képvisel Pekinggel szemben. Ukrajnában az üzleti élet vezetői hajlandóak lennének a jelenlegi kínai beszállítókat lecserélni amerikaiakra, ezzel nyitva utat egy szorosabb gazdasági együttműködés előtt Washingtonnal.
Az ukrán vezetés reménykedik abban, hogy az új amerikai adminisztráció alatt is megmarad a Washington és Kijev közötti katonai együttműködés. Ugyanakkor némi aggodalom is vegyül az optimizmusba, hiszen egy Trump által elért „méltányos béke” azt is jelentheti, hogy a konfliktus lezárása érdekében Ukrajnának bizonyos területi vagy politikai engedményeket kell tennie. Különösen nagy a félelem, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kihasználhatja az orosz erők jelenlegi harctéri fölényét, és egy Moszkva számára kedvező békemegállapodást erőltethet ki.