promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ismét hatalmas botrány lehet az amerikai elnökválasztás előrejelzéseiből, teljesen vakon lehetnek a közvélemény-kutatások

Ismét hatalmas botrány lehet az amerikai elnökválasztás előrejelzéseiből, teljesen vakon lehetnek a közvélemény-kutatások

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Választási lázban ég az Egyesült Államok, Donald Trump és Kamala Harris összecsapása az előzetes prognózisok után rendkívül szorosnak ígérkezik. De az is nagy kérdés, hogy vajon tanultak-e a közvélemény-kutatók az elmúlt választások kínos fiaskóiból?

Mind 2016-ban, mind pedig 2020-ban csúfos bukást hoztak az előrejelzések, igaz Joe Biden esetében legalább a győztest eltalálták, az már más kérdés, hogy Donald Trumpot mindkét esetben „lesajnálták”, amit azóta a multimilliárdos üzletember a javára fordított.

Trump kampánya bővelkedett súlyos fordulatokban, ám ezek sem törték meg, sőt, minden bizonnyal további szavazatokat szerzett neki a sikertelen merényletkísérlet, ahol centiken múlt az élete. A volt elnök itt sem zökkent ki a szerepéből, vérző füllel, öklét felemelve távozott a pulpitusról, az ikonikus fotók pedig bejárták a világsajtót.

A másik nagyon fontos történés Joe Biden visszalépése volt, Kamala Harris színre lépésével ugyanis ismét nyílttá vált a küzdelem, és úgy tűnt, hogy a demokrata jelölt esélyei jelentősen megnőttek, Trump pedig hiába vetett be mindent.

Megint hatalmas botrány lehet

Az előrejelzések és a valóság azonban két teljesen különböző dolog. 2016-ban Hillary Clinton győzelmét 90 százalék környékére saccolták, négy évvel később pedig Joe Biden esetében is magabiztos demokrata-diadalt vártak. Előbbinél nagyon mellélőttek, de utóbbi esetében is mindössze néhány tízezer szavazat döntött.

2020-ra igyekeztek kiküszöbölni a hibákat, ám jelentős javulást nem sikerült elérni, nem úgy, mint a félidős választások esetében, ahol egész pontos adatokkal sikerült szolgálni. Talán épp emiatt óvatosabbak most a kutatások, és ezért lehet Harris és Trump fej-fej mellett a prognózisok szerint.

Magyarázatok persze vannak, a legfőbb, hogy Trumpnak rengeteg rejtett tartaléka van, akik nem vállalják a véleményüket, még az anonim kutatások során sem. És persze ott van a lelkes Trump rajongó hírében álló Elon Musk elmélete is, miszerint hagyjuk végre a közvélemény-kutatásokat és nézzük meg inkább a fogadóirodákat, hiszen ott anyagi tétje van a dolognak, éppen ezért szerinte pontosabb képet mutat – igaz 2016-ban ők is alaposan benézték az eredményeket.

Bárhogy is alakul néhány órán belül már tisztábban látjuk a képet, a szavazóhelyiségek USA-szerte megnyíltak, a részeredményekről pedig már az éjszakai órákban értesülhetünk.

Forrás: Telex