A kormány szerint veszélyben van a 13. havi nyugdíj, megszűnhet az idősek extra juttatása
Olvass tovább...
Miközben a magyar kormány igyekszik tenni azért, hogy több gyermek szülessen, Egyiptomban épp az a cél, hogy kevesebb utódot vállaljanak a nők.
Egyiptom népessége az elmúlt évtizedekben gyors növekedést mutatott, erre vár a magyar kormány is. Az észak-afrikai ország statisztikai hivatala szerint jelenleg körülbelül 107 millió egyiptomi lakja a területet. A növekedési ütem az 1960-as évek óta jelentősen emelkedett, akkoriban a lakosság körülbelül 27 milliós volt. A „bajra" a megoldás is megszületett: pénzt adnak azoknak a nőknek, akik csak két gyereket vállalnak, vagy nem is szülnek egyáltalán.
Az 1980-as években az egyiptomi népesség évente átlagosan 2,5%-kal nőtt. A kormány erőfeszítései ellenére a jövőbeni előrejelzések szerint a népesség tovább növekedhet, és az évszázad közepére akár a 160 millió főt is elérheti. Gátat csak az szabhat ennek a folyamatnak, ha egyre inkább elterjed a városiasodás és beválnak a kormány családtervezési intézkedései.
Egyiptomban a kormány olyan kezdeményezést vezetett be, amely pénzügyi ösztönzőt kínál azoknak a nőknek, akik limitálják a gyermekvállalást. A program célja, hogy csökkentse a népességnövekedést, amely jelenleg magas: 2022-ben például a lakosság több mint másfél millióval növekedett.
Olvass tovább...
Az ösztönző egy biztosítási csomag formájában érkezett, ami körülbelül 60 000 egyiptomi font, azaz kb. 10 millió forint értékű, és 45 éves korukban kapják meg azok a nők, akik legfeljebb két gyermeket vállalnak, jelentős szünetet tartanak a szülések között, és rendszeres egészségügyi ellenőrzéseken vesznek részt.
Ez a kezdeményezés része egy szélesebb családtervezési programnak, amelynek célja, hogy a jelenlegi 2,8 gyermekes születési arányt 1,6-ra csökkentse háztartásonként, ami a kormányzat szerint segíthet a gazdasági és társadalmi kihívások mérséklésében.
Az ilyen típusú programok egyébként már több országban is megjelentek, ahol a túlnépesedés vagy a demográfiai nyomás kezelése fontos prioritás.
Olvass tovább...
Számos fejlett ország, köztük Japán, Dél-Korea, Németország és Magyarország is egyre nagyobb erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy növelje a népességét vagy legalább stabilizálja azt. Az alacsony születési arány és a hosszú élettartam következtében ezekben az országokban a társadalom egyre öregszik és csökken a létszám. A csökkenő lakosságszám munkaerőpiaci és nyugdíjrendszerbeli fenntarthatósági problémákat okoz.
A problémára számos megoldással álltak már elő az országok, de nehéz dolguk van. Nálunk is vannak például gyermekvállalási támogatások, adókedvezmények és olcsóbb gyermekgondozási lehetőségek, de az eredmények egyelőre nem túl szembetűnőek.
Forrás: thenationalnews.com