promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási botrány, egy amerikai TV-csatorna közölte az elnökválasztás eredményét, csalást kiáltanak Trump hívei

Óriási botrány, egy amerikai TV-csatorna közölte az elnökválasztás eredményét, csalást kiáltanak Trump hívei

Borítókép:  Profimedia
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Eszerint Kamala Harris 52%-al nyeri Pennsylvaniát - csak hogy a választás kedden kezdődik.

Választási baki, vagy valami több? Kamala Harris győzelmét sugározták Pennsylvaniában a választások előtt

A közösségi médiában szinte felrobbant az internet, amikor az ABC News egyik helyi leányvállalata, a pennsylvaniai WNEP-TV, október 27-én, a Forma-1 Mexikói Nagydíja alatt tévedésből közvetítette a választási „eredményeket,” amelyek szerint Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke győzelmet aratott Donald Trump felett az államban. A képernyőn megjelenő adatok szerint Harris 3.293.712 szavazatot (52%), míg Trump 2.997.793 voksot (47%) szerzett, ami 100%-os feldolgozottság mellett mutatott véglegesnek tűnő eredményeket – csakhogy a választások hivatalosan november 5-én kezdődnek, így az „eredmények” megjelenése néhány nappal korábban sok kérdést vetett fel.

Mi történt a WNEP-TV közvetítésében?

A tévéadó az eset után gyorsan közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy az adatok teljesen fiktívek, és csak az élő közvetítés technikai rendszerének tesztelésére használták őket. A csatorna szerint az ilyen teszteredmények célja, hogy biztosítsák a választás éjszakájának zökkenőmentes közvetítését, és nem volt céljuk a nézők megtévesztése. A WNEP-TV sajnálatát fejezte ki, és megígérte, hogy minden lépést megtesznek, hogy ilyen hiba többé ne fordulhasson elő.

Azonnali reakciók és összeesküvés-elméletek a közösségi médiában

A közösségi média szinte azonnal felkapta a hírt, és sokan kétségbe vonták a választási folyamat hitelességét. Trump támogatói közül többen megkérdőjelezték, hogy egy ennyire jelentős hiba valóban véletlen volt-e. A WNEP-TV tulajdonosi hátterére is felfigyeltek: a csatorna az ABC News hálózatához tartozik, amelyet a Disney Entertainment birtokol, és amelynek társelnökei közül Dana Walden és Alan Bergman is közel áll Kamala Harrishez. Néhány konzervatív csoport még azt is feltételezte, hogy a téves közvetítés egy tudatos próbálkozás volt a közvélemény befolyásolására.

Etikai kérdések és hitelességi aggályok

Sok néző számára nem elégséges az a magyarázat, hogy a sugárzott eredmények csupán „véletlenszerűen generált tesztszámok” voltak. Az ilyen „próbaközvetítések” esetében egyesek szerint etikusabb lett volna, ha a nevek helyett csak általános jelölések, például „X” és „Y” jelennek meg a képernyőn. A kritikusok szerint a teszteredmények ennyire pontosan megjelenített számai, amelyek mintha egy valódi közvélemény-kutatás eredményeit tükrözték volna, már túlzott részletezést jelentettek.

Pennsylvania fontos „csatatérállam” az amerikai választásokon, ahol az eredmény nagy hatással lehet az országos választási végeredményre. Az ilyen államokban különösen érzékenyek a választók az olyan sugallatokra, amelyek szerint az egyik jelölt előnnyel bírhat a másikhoz képest. Ráadásul Pennsylvania törvényei szerint a levélszavazatok számlálását nem lehet megkezdeni a választás napján reggel 7 óráig, és minden szavazatot le kell zárni este 8 óráig, így a választási eredmények ilyen korai megjelenése különösen meglepő volt.

Helyi és országos szinten is fokozott figyelem

A WNEP-TV hibája azonban túlmutat Pennsylvanián, hiszen Trump és Harris szoros versenyt vív más kulcsfontosságú államokban is, például Michiganben és Wisconsinban, ahol Harris jelenleg 5-6 pontos előnnyel vezet a közvélemény-kutatások szerint. A „kék fal” államai – Michigan, Pennsylvania és Wisconsin – döntő szerepet játszhatnak a választás eredményében, csakúgy, mint Joe Biden győzelménél 2020-ban.

A média szerepe és a választók bizalma

Az incidens rámutat a média és a választási folyamat átláthatósága közötti finom egyensúly fontosságára. Míg a média tesztközvetítései a választási éjszaka sima lebonyolításához szükségesek, az ilyen hibák és mulasztások komoly bizalmi válságot okozhatnak. Az elemzők szerint a média feladata nemcsak az információk közvetítése, hanem a választási folyamat hitelességének megőrzése is. Egyesek úgy vélik, hogy az ilyen tesztadatokat külön figyelmeztető jelzéssel kellett volna ellátni, hogy elkerüljék a félreértéseket és a felesleges találgatásokat.

Politikai következmények és vélemények az ügy kapcsán

A konzervatív oldal képviselői, különösen Trump követői, aggodalmukat fejezték ki az eset miatt, amely szerintük aláássa a választások tisztaságát. Képviselőik szerint, ha hasonló hibát egy jobboldali csatorna követett volna el Trump győzelmét előrevetítve, a balliberális média nem nézte volna el ilyen „nagyvonalúan.” A demokratákhoz közel álló médiumok és politikusok azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy az eset csak egy szerencsétlen technikai hiba, és minden mást csupán jobboldali összeesküvés-elméletként értelmeznek.