Amerikai elnökválasztás: Donald Trump csapata óriási gesztust tett Orbán Viktor felé, a republikánusokban bízik a magyar kormány
Olvass tovább...
Az október közepén történt robbantás óta is tovább fenyegetőznek.
Az elmúlt napokban Észak-Korea drasztikus lépésre szánta el magát: felrobbantotta azokat az utakat és vasútvonalakat, amelyek Dél-Koreával kötötték össze az országot. Október 15-én a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága (JCS) jelentette, hogy a határ közelében fekvő szakaszokon detonációk történtek, amelyek célja, hogy megszakítsák az összeköttetést a két ország között. A robbantások és az északi hadsereg katonai készültsége tovább növeli a feszültséget a koreai-félszigeten. A Dél-Korea és az Egyesült Államok közösen fokozta katonai jelenlétét a térségben, hogy válaszlépésekkel készüljenek fel az újabb provokációkra.
Olvass tovább...
Észak-Korea október elején jelentette be, hogy a határ menti közlekedési kapcsolatokat meg fogja szüntetni Dél-Koreával. Az észak-koreai vezetés ezzel a lépéssel válaszol a dél-koreai és amerikai hadgyakorlatokra, valamint az amerikai stratégiai nukleáris eszközök jelenlétére a térségben. A phenjani kormány állítása szerint ezzel próbálják biztosítani országuk szuverenitását és megelőzni a további külső beavatkozást. A két Korea közötti utolsó közvetlen kapcsolatok megszakadása olyan jelképes és konkrét válasz, amely Észak-Korea függetlenségét és az ellenséges országoktól való elzárkózását hangsúlyozza.
Dél-Korea a robbantásokra figyelmeztető lövésekkel reagált, a katonai demarkációs vonaltól délre, hogy világossá tegye, kész megvédeni határait és lakosságát. A JCS közleménye szerint a dél-koreai hadsereg fokozta készültségét, és figyelemmel kíséri az északi határ mentén végzett munkálatokat, ahol Észak-Korea nehézgépeket használt az utak megsemmisítésére és a terület újabb lezárására. A dél-koreai hadsereg mindeközben az Egyesült Államokkal közösen erősítette meg a határvédelmi intézkedéseket, és magas szintű védelmi készültséget rendelt el, válaszul az északi fenyegetésekre.
Olvass tovább...
Kim Dzsongun vezetésével Észak-Korea egyre keményebb politikát folytat Dél-Koreával szemben, amire a januári nyilatkozatai is utalnak, miszerint az ország végleg lemondott a félsziget békés egyesítésének gondolatáról, és Dél-Koreát „állandó ellenségként” kezeli. E politika jegyében Észak-Korea szinte minden korábbi diplomáciai kezdeményezést megszakított, és olyan katonai intézkedésekre koncentrál, amelyek erősítik a saját oldalának védelmét. A mostani lépések a határon épült infrastruktúra szándékos megsemmisítésével azt jelzik, hogy Észak-Korea hosszú távon zárkózik el a dél felé nyitott közlekedési csatornáktól.
Észak-Korea a határmenti útvonalak megsemmisítését az amerikai és dél-koreai hadgyakorlatok, valamint az Egyesült Államok stratégiai eszközeinek régiós jelenlétére adott válaszként fogalmazta meg. Phenjan számára ezek az intézkedések provokációnak számítanak, mivel az Egyesült Államok haderejének fokozott jelenléte feszültséget kelt a térségben, és az északi vezetés úgy érzi, közvetlen veszélyt jelent országuk szuverenitására. Észak-Korea szerint az amerikai stratégiai eszközök és a dél-koreai légvédelmi kapacitások növekedése fenyegetést jelent, és csak tovább fokozza a háborús hangulatot a térségben.
A feszültséget tovább növelte, hogy Észak-Korea azzal vádolja Dél-Koreát, hogy drónokat repített a főváros, Phenjan légterébe, amelyekkel állításuk szerint Észak-ellenes propagandaanyagokat szórtak szét. Ez az incidens különösen érzékeny témává vált a koreai vezetés számára, mivel közvetlen fenyegetésként élték meg az északi állam belügyeibe való beavatkozást. Kim Dzsongun lánya, Kim Jodzsong, aki egyre nagyobb szerepet tölt be Észak-Korea politikájában, úgy nyilatkozott, hogy Dél-Korea és az Egyesült Államok „szántszándékkal megsértik Észak-Korea szuverenitását”. Erre válaszul Észak nyolc tüzérségi egységet helyezett készenlétbe a határ menti övezetben.
A helyzet komolyságát jelzi, hogy a dél-koreai és amerikai hadsereg egyaránt szoros együttműködésben figyeli Észak-Korea minden lépését. A határ mentén mindkét oldal fokozott katonai készültséget tart fenn, ami bármely újabb incidens esetén gyors eszkalációhoz vezethet. Bár elemzők szerint Észak-Korea egyelőre nem valószínű, hogy közvetlen támadást indít Dél-Korea ellen, a helyzet gyorsan változhat. Kim Dzsongun kijelentései alapján Észak-Korea nem zárkózik el attól, hogy „megfelelő válaszlépésekkel” válaszoljon minden újabb provokációnak tekintett eseményre, ami fokozza az aggodalmakat a térség stabilitása kapcsán.
A két Korea között már több mint 70 éve fennálló feszültség most egy újabb kiélezett szakaszba lépett, ahol a kommunikáció hiánya és a sorozatos provokációk csak tovább növelik az eszkaláció kockázatát. Az elmúlt hetek eseményei azt mutatják, hogy a félsziget hosszú távú békéje egyre távolabbi célnak tűnik, és a helyzet bármelyik pillanatban tovább fokozódhat, akár egy újabb katonai konfliktus irányába.