Szupertél csaphat le Európára, Magyarország ekkor kaphat az összeomló sarkvidéki légtömegekből

Keményen szélsőséges szupertélre kell készülnünk, a sok hó és nagy hideg sem kizárható a poláris örvény miatt.
Míg egyelőre a szaharai hőkupola várható hatásait latolgatjuk, addig egy kis felfrissülésben van részünk a sorra érkező hidegfrontoknak köszönhetően. Az időjárás-előrejelzések szerint még ugyan vár ránk kánikula, de egyre több jel mutatja azt, hogy kemény télre van kilátás a 2026/2027-es szezonban. A kialakuló, és történelmi erejűnek tartott El Nino akár úgynevezett szupertél kifejtésére is alkalmas lehet az északi féltekén. A Csendes-óceán vize emberemlékezet óta nem volt ilyen meleg a felszínen, ez pedig kíméletlen mozgatórugója lehet egy hideg magyarországi januárnak is.

Közeleg a vihar, ezt a gépet mindenképpen húzd ki otthon
Olvass tovább...
A szakemberek szerint az óceáni meleg víztömeg durván átszabhatja azokat a légköri áramlásokat, amelyek általában stabilitást szoktak hozni Európa, és így hazánk téli időjárásában. Természetesen a pontos kilátások még bizonytalanok, lévén az El Nino nem közvetlenül hat a kontinensünk meteorológiai helyzetére, arra befolyással van bizonyos, kiszámíthatatlan mértékig.
Várhatóan szélsőséges fordulatokat tartogat majd Magyarország számára a tél, aminek okozója a több időjárási hatás egyszerre való fennállása.
A sarkvidéki légtömegek akár a Kárpát-medencére is rászabadulhatnak, ha a poláris örvény meggyengül, vagy akár összeomlik. Ebben az esetben kemény, akár -20 Celsius-fok körüli hőmérséklet borulhat Európa nagy részére. Ilyenkor jelentős fagyhullámokra kell készülni, valamint számottevő havazásra, ha a sztratoszféra felmelegedésbe kezd a sarkvidéki légtömegek felett.

Ijesztő űrhajót találtak az óceán fenekén, gazdája hatvan éve meghalt
Olvass tovább...
Egyelőre tehát szinte egyenlő a lehetetlennel pontos jóslatokba bocsátkozni, de esélyes, hogy az előző téllel hasonló mértékű hideg és hómennyiség vár a magyarokra. Az El Nino hatása a média riasztó hírei ellenére csak közvetett Közép-Európára, több tényező együttesen alakítja a kárpát-medencei időjárást. A különböző modellezések és a meteorológiai ügynökségek világszerte csak egyetlen dologban bizonyosak: mozgalmas lesz a tél az északi féltekén. Az enyhébb, már-már kellemes téli időjárást egyik napról a másikra válthatja le egy-egy hangsúlyos lehűlés. Ez hazánkra főleg 2027 januárjában lehet aktuális. (Forrás: Severe Weather)
