promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hevesi X-akták: különleges képződményt találtak Novajnál, ami csak a levegőből látszódik

Hevesi X-akták: különleges képződményt találtak Novajnál, ami csak a levegőből látszódik

Borítókép:  Facebook / Jászai Balázs / www.civertan.hu
Helyi Hírek
Kategória fejléc
Promotions

Érdekes légifotó készült egy Heves vármegyei község közelében, az egész országban csak néhány ilyen látványosság van.

Döbbenetes fotó került fel a Légifotók, légifelvételek Facebook-csoportba. Azok, akik elsőre nem tudják, miről van szó, azt hihetik, hogy egy repülő csészealj nyomai láthatók a Heves vármegyei Novaj határában. A különleges képeket a Jászai Balázs készítette, akinek a munkája egyben a hobbija is, légifotókat készít országszerte.

Az agyunk evolúciósan arra van programozva, hogy felismerje a mintázatokat és gyorsan magyarázatot találjon arra, amit látunk. Ha valami ismeretlen vagy megmagyarázhatatlan, akkor hajlamosak vagyunk egy sajátos narratívát ráhúzni, hogy csökkentsük a bizonytalanságot.

Ráadásul a sci-fi filmek, összeesküvés-elméletek és paranormális jelenségekről szóló történetek is formálják a gondolkodásunkat. Ha egy nagyméretű, kerek alakzatot látunk a földön, először az jut eszünkbe, hogy UFO lehet, mert ezt a képet táplálta belénk a média.

Több ezer lájkot kapott a facebookon a Novajról készült különös légifotó

Vannak dolgok, amelyeket a tudomány még nem tud teljesen megmagyarázni, de a Novaj határában lévő alakzat nem tartozik ezek közé. 

„Letűnt korok ember alkotta építményei, ilyen nyomot hagynak maguk után. Ezek is csak a levegőből láthatók”

– olvasható a posztban, amely arra utal, hogy a híres novaji földvár nyomai láthatók a szántó területén. De mikor épült ez a vár és miért látszanak még a nyomai, ha már régóta nincs meg az építmény?

 

Honfoglalás kori sírokat is rejt a terület

A várak.hu weboldal szerint novaji földvár egy ősi földvár maradványa. A községtől dél-délkeletre, mintegy 3 kilométerre található, egy dombvonulat délkeleti végén. Keleti oldalát természetes, meredek domboldal határolja, míg a többi oldalát egykor védőárok övezte. 

A lelőhely már a 19. század második felében ismert volt. A heol.hu azt írta, Bartalos Gyula 1897-ben végzett ásatásai során 3,5 méter vastag őskori rétegeket tárt fel, és honfoglalás kori sírokat is talált. 1981-ben Somogyvári Ágnes folytatott itt ásatásokat, amelyek során számos lelet került elő, beleértve egy őskori ház maradványait is. 

A novaji külterület ma szántóföld, az egykori védőárok feltöltődött, és a középső kis domb lekopott. Bár a földvár maradványai a földfelszínen alig észrevehetőek, légi felvételeken lenyűgöző formák és mintázatok bontakoznak ki.

A novaji földvár alapját kövek alkották a stabilitás miatt, a kövek azonban jóval lassabban erodálódnak, mint a föld, ezért láthatók még a vár körvonalai. 

A földvár és környéke régészeti jelentőséggel bír, mivel több korszakon átívelő emberi tevékenység nyomait őrzi, beleértve a bronzkori településmaradványokat és a honfoglalás kori sírokat is.