A NASA űrhajós rendkívüli fotót közölt az egyiptomi piramisokról, sokáig kellett várnia rá, de sikerült - így még sosem láthattuk a három nagy piramist egymás mellett
Olvass tovább...
A hét napjai közül ez a legkülönlegesebb.
Az idő az elmúlt időszakban egyre jobban felértékelődik, ebbel van nagyon kevés számunkra, miközben egyre jobban gyorsul a világ körülöttünk. Az információk rengetegében pedig már elveszünk, annyi adatot látunk egy-egy nap, hogy azokat képtelenek vagyunk feldolgozni is. De mégis miért pont hét napból áll egy hét?
Ez a ciklus az egyik legelterjedtebb időmérési forma, nagyon mélyen gyökerezik az emberi kultúrákban, a társadalomban. Érdekesség, hogy sok kultúra és civilizáció átvette, de mégis, elsőként Mezopotámiában használták. Babilonba vezethető vissza minden a tudomány emberei szerint, itt kezdődött tényleg még ez is.
A babiloniak bizony az égitestek mozgását tanulmányozták, és erre építették az időfelfogásukat, időmérésüket is. Megfigyelték, hogy újholdtól újholdig 29,5 nap telik el, és ezt a ciklust osztották négy részre, és így jött ki a hetes szám, amit néggyel szoroztak meg. Ez ugyan nem egy tökéletes passzintás a Hold és a Nap ciklusaihoz, mégis praktikusan lehet használni az idő mérésére.
Olvass tovább...
Ez a hét nap később a különböző vallási hagyományokban is fontos szerepet kap, emlékezhetünk például arra is, hogy a Biblia szerint is Isten hat nap alatt teremti a világot, majd a folyamat legvégén pihen egy napot, tehát itt is megfigyelhető a hét nap misztikuma.
De honnan jöttek az elnevezések, a hét nap neve?
A hétfő a hétnek az eleje, az elnevezés innen származik, a szerda és a csütörtök szláv eredetű szavak, a péntek is szláv eredetű, az öt számnév származéka, a szombat a héber sabbath (pihenőnap) átvétele, míg a vasárnap a vásár napja kifejezésből származik.
Kimaradt a kedd, de nem véletlenül, hiszen ez a legmagyarosabb a hét napjainak nevei közül. Az ómagyar ketüdi szóból származik, ez másodikat jelent, ebből jön a kettes szám neve is a magyarban.
Olvass tovább...
(via Royal Museum Greenwich)