
Elhagyatott luxusvillára bukkantak: döbbenetes dologgal szembesültek a házban
Olvass tovább...
Egy bezárt balatoni szálloda csendes helyisége rejti azt az irományt, ami többet elmond az idő múlásáról, mint bármely falióra.
A Balaton partján, közel 10 évvel ezelőtt, ahol a vakációk emlékeit felidéző pillanatokban még turisták ezrei nyüzsögtek, egy 2016-ban magára hagyott szálloda magasodik.
A közel tíz éve bezárt hotel szobái még mindig úgy festenek, mintha az utolsó vendégek csak percekkel ezelőtt távoztak volna. Az ágyak bevetve, körülöttük a 2000-es évekből hátramaradt bútorok, falfestékek, televíziókészülékek és függönyfonatok idézik fel a kor hangulatát. A konyhában a tányérok érintetlen formában tornyosulnak a pulton, a recepciós pult mögötti asztalon pedig egy klasszikus fekete számológép, egy napkopta vonalas telefon, néhány szórólap, egy majolikamintás kancsó és egy irattartó szerkezet hever – mind ugyanabban az állapotban, ahogy akkor ott maradtak.
A szálloda egyik legérdekesebb sajátossága, hogy a vandálok és fosztogatók teljesen elkerülték, így az épület szinte érintetlen állapotban maradt fenn. A napelemeknek köszönhetően az áramellátás a mai napig működik, ami még különlegesebbé és titokzatosabbá teszi a helyszínt. A szobákban és közös terekben a bútorzat változatlanul a helyén van, az étkező nagy asztalán pedig kifakult tervrajzok hevernek – mintha csak egy ideiglenes felújítás miatt zárták volna be a turisták vagy a pihenni vágyó helyiek számára egykor nyitva álló hotelt.
A hotel egykor két- és háromcsillagos szobákat kínált, éjszakánként 7 ezer és 13 ezer forint között mozgó áron.
Az egyik legmeglepőbb részlet az étkezőhöz kapcsolódik. Az asztalon talált, laminált menüsoron jól kivehető: egy teljes reggeli – tükörtojás és bacon szalonna, külön kérhető tojásrántotta, sült szalonna vagy virsli – mindössze 350 forintba került. Igen, jól olvasod.
Olvass tovább...
Ez ma már szinte hihetetlennek tűnik, különösen, ha összevetjük a jelenlegi árakkal: egy egyszerűbb rántotta ma átlagosan 3000 forint körül mozog. Természetesen a végösszeg nagyban függ a panzió vagy szálláshely elhelyezkedésétől is, hiszen sok helyen a reggelit a szobaár tartalmazza. Ha viszont egy balatoni reggelizőt veszünk alapul, könnyen megdöbbenhetünk: ami tíz évvel ezelőtt még mindössze 350 forintba került, azt ma gyakran tízszeres áron, 2500–3500 forint között kínálják – gyakorlatilag aranyáron.
Az apró, de figyelemreméltó részlet jól mutatja, mennyit változott a világ azóta – és hogy mit jelentett akkoriban egy tartalmas balatoni pihenéssel egybekötött, megfizethető retró falatozás.
A szálláshely egy 50 fős konferenciateremmel is rendelkezett, amely fantasztikus helyszínként lendíthette előre az üzleti megbeszélések végkimenetelét, kiváló teremként támogathatta a csapatépítő rendezvények sikerét. A nosztalgikus élményeket felelevenítő, kékmintás padlószőnyegen 21 darab szék áll, teljesen elhagyatott, üres állapotában. Szinte érezni lehet a termet betöltő csendes zsongást, ami egykor prezentációk, nevetések és kávéillat forgatagában töltötte meg a levegőt.
A szálloda bezárásának oka a mai napig ismeretlen, de az épület állapota alapján úgy tűnik, valószínűleg véglegesen zárták be, abból kiindulva, hogy 10 éve nem történt semmilyen felújítás vagy újranyitási kísérlet.
Az urbex fotós, Vivien Kendl lencséjén keresztül beleshetünk a furcsa időcsapdába, ahol úgy tűnik, megállt az élet.
Olvass tovább...