A virsli elkészítéséről van egy súlyos tévhit, emiatt a magyarok is rosszul csinálják.
A virsli az egyik legklasszikusabb és legnépszerűbb étel szilveszterkor és újévkor, hiszen disznóhúst tartalmaz, amiről azt mondják, hogy szerencsét hoz a következő esztendőre. Csakhogy már régóta él a köztudatban egy súlyos tévhit a virslivel kapcsolatban, aminek sokan bedőltek, és ez az oka annak, hogy számos országban, és így Magyarországon is rosszul készítik ezt a közkedvelt csemegét.
Hogy miben különbözik a frankfurti virsli a bécsi-frankfurti virslitől, azt már korábban elmagyaráztuk, most viszont szilveszter estéje előtt érdemes tisztázni, hogy valójában hogyan is kell elkészíteni a virslit.
Ma már olyan sok virsli közül választhatunk a boltokban, hogy sokan tanácstalanul állnak a polcok előtt, és hosszasan dilemmáznak azon, hogy melyik típusút vegyük meg. Végül sokszor az szokott belekerülni a kosarunkba, ami nem olyan drága, de nem is a legolcsóbb, és aminek magasabb a hústartalma.
De honnan tudhatjuk biztosra, hogy jól választunk? Bár minden ilyen készítmény első pillantásra virslinek tűnhet, vannak, amik nem felelnek meg a Magyar Élelmiszerkönyv virslikkel szembeni előírásainak. Például ha nincs minden rendben az összetevők arányát tekintve, akkor az a készítmény már nem viselheti a virsli nevet; ezeket nevezik rudacskának vagy pálcikának.
Tehát amikor virslit választunk, akkor mindenképpen nézzük meg rajta, hogy mennyi a hústartalma. Minél magasabb, annál megbízhatóbb a termék. Előfordulhat, hogy egyes termékek csomagolásán nincs feltüntetve a hústartalma, akkor azt a terméket inkább ne vegyük meg.
A jó virslit továbbá meghatározza az arányos fűszerezése és a roppanóssága is - ezeket nyilván már csak kóstolással lehet letesztelni, tehát ebből a szempontból be kell vállalni egy kis rizikót.
Komoly tévhit, hogy a virslit főzni kell. Ez nem igaz, egyáltalán nem kell főzni, és ez az oka annak, hogy a magyarok is rosszul csinálják otthon, mivel sokan azt csinálják, hogy egy lábasban felforralnak vizet, majd belerakják a virslit, és megfőzik. Emiatt aztán szétreped a virsli, szétesik, nem lesz gusztusos.
Ez a tévhit, hogy meg kell főzni a virslit, valójában egy félreértésből ered. Ugyanis megszoktuk, hogy melegen esszük a virslit, és ennek mentén elterjedt, hogy a virsli csak főzve jó; de ha csak a majonézes-kukoricás virslisalátára gondolunk, akkor rájövünk, hogy a virsli hidegen is nagyon jó.
Ha pedig az elkészítését nézzük, akkor elég, ha egy 70-80 fokos vízbe beletesszük pár percre, hogy felmelegedjen, aztán már ehetjük is. Ugyanis a virsli már meg van főzve, amikor a boltokba kerül, csak át kell melegíteni. Az, hogy ezt meleg vízben vagy mikróban tesszük, mindenki saját maga eldöntheti.
A nagy virsli teszten kiderült, melyik a legfinomabb virsli: