Életveszélyes vegyületet találtak a magyar boltokban kapható alsóneműkben, azonnali betiltását követelik
Olvass tovább...
Az ízén nem lehet érezni, a hatásai azonban kíméletlenek lehetnek.
Az ünnepi asztalon számtalan finom fogás között szinte biztosan megtalálható valamilyen formában a hal. Akár halászlé, akár rántott hal, akár saláta készül belőle, mindenki megtalálhatja a kedvencét. Persze nem mindegy, hogy milyen halból készülnek a finomságok, a legtöbben a klasszikus ponty-harcsa vonalon mozognak, ám egészen új fajták is megjelentek, az afrikai harcsa például néhány éve vált igazán népszerűvé.
Aztán ott van a kevésbé ismert tilápia is, amit mostanában már szintén egyre többen keresnek, hiszen alig található benne szálka, és ami talán ennél is fontosabb, alacsony a zsír- és szénhidráttartalma. A szabadon fogott tilápiával nincs is semmi probléma, ám mivel a hazai vizeinkben nem őshonos, így a tenyésztett fajtáival találkozhatunk a boltokban, ami már kevésbé szerencsés.
Olvass tovább...
Michael Doyle, a Georgia Egyetem mikrobiológusa egy korábbi tanulmányban elemezte a tenyésztett tilápiákat, és kiemelte, hogy hiányzik belőlük a halolaj és jelentősen kevesebb értékes tápanyagot tartalmaznak.
Ami ennél is komolyabb gond, hogy jóval magasabb a dioxintartalma, mint a vadon élő példányok esetében. Ez a méreganyag rákkeltő, génkárosító, és támadja az immunrendszert, különböző gyulladásokat okozva a szervezetben. A dioxin lassan bomlik, akár 7 évig is kimutatható a szervezetben, így sokáig képes káros hatásait kifejteni.
A tenyésztett halakat emellett gyakran táplálják olyan élelmiszerekkel, melyek növényvédő szereket vagy antibiotikumokat tartalmaznak – ez leginkább a rossz tenyésztési körülményekből fakad, melyek nem csupán a fogyasztókat de a teljes ökoszisztémát mérgezik.
Olvass tovább...
További probléma, hogy a szabadon élő tilápiapopulációt pusztító vírus tizedeli, így még inkább a tenyésztés kapja a hangsúlyt. A betegség a fertőzött halak 90 százalékát megöli, és egyelőre nem tudni, hogy milyen hatással lesz a halfajta eltűnésére, hiszen az évi több millió tonnás fogyasztás jelentősen lecsökkenhet emiatt. Élelmezési célból való fennmaradása azonban nagyon lényeges lenne, hiszen főleg Afrikában és Ázsiában kiemelkedően sokan fogyasztják.
Így néz ki a tilápia, ebben a videóban szó sem lehet tenyésztett halról, melyet helyben el is készítenek: