
Az Amazon Prime-on futó pszichológiai thriller megmutatja, mit művel az elméddel egyetlen hazugság
Olvass tovább...
Egyetlen döntés, egyetlen ember – és egy egész nemzet sorsa a mérlegen - a történelem legkomorabb napjai közelegnek.
A legsötétebb pillanatokban születnek a legfontosabb döntések – erről szól ez a grandiózus film, amely a második világháború kritikus heteihez kalauzol el. A politika fojtogató ködében, 1940 tavaszán Neville Chamberlain lemondása után Winston Churchill kerül a brit miniszterelnöki székbe, egyidejűleg Adolf Hitler csapatai megállíthatatlanul vonulnak végig Európán. A dráma igazi súlya nem a csatákban, hanem a döntések szintjén jelenik meg: Churchillnek választania kell – békét kötni a náci rezsimmel, vagy harcba vezetni a nemzetet.
A történet nem hősi eposzt mesél el, hanem egy gondolkodó ember belső vívódását követhetjük nyomon. A történelem mozdulatait követhetjük egy ember szemszögéből, aki mindenáron próbálja megtartani az irányt a legsötétebb pillanatokban – mert tudja: nincs visszaút.
Gary Oldman egy teljes évet szánt arra, hogy tökéletesítse Churchill gesztusait és beszéd stílusát, ennek eredményeként pedig szó szerint átlényegült a szerepre. A forgatás alatt 30 ezer font értékű szivart szívott el, ami végül nikotin mérgezéshez vezetett, sőt, egy kolonoszkópiához is a forgatási szünetben.
A szerepre eredetileg Sir John Hurtet is bevonták volna, ő azonban súlyos betegsége miatt végül nem tudott részt venni a munkában – a film mégis neki lett dedikálva.
Az Amazon Prime platformon is elérhető alkotás precízen bánik a részletekkel, még akkor is, ha olykor apró hibák becsúsznak – mint például a jelenet, ahol Churchill mellénye önálló életet él a vágások között. A legsötetebb történelmi óra azonban még ezzel együtt is súlyosan és hitelesen tárja elénk, milyen árat követel a bátorság.
Olvass tovább...
Egy néző élképsztőnek ítélte a történelmi filmet:
„Ez a film elképesztő. Először is, a történet nagyon érdekes – 1940 májusáról szól, amikor Winston Churchill miniszterelnök lett. Nemcsak a történelmi eseményeket mutatja be, hanem Churchill belső vívódásait és gondolatait is. Másodszor, a szereplőgárda remek, Gary Oldman pályafutásának talán legjobb alakítását nyújtja. Ben Mendelsohn pedig kísértetiesen hasonlít V. György királyra.”
Egy további néző Churcill szerepét hangsúlyozta:
„Kivételes film, Churchill története zseniálisan elmesélve. Churchill egy összeomló kormányt vesz át, abban az időben, amikor Németország háborút indít Európa ellen. Rengeteg háborús film készült már, de ez más: itt Churchill szemszögéből látjuk a dolgokat. Lenyűgöző történelmi utazás, a látványvilág pedig még évek múltán is megrázóan hatásos.”
Egy harmadik néző 2017 kedvenc filmeként tartja számon az alkotást:
„Briliáns és érzelmes. A film egyszerűen zseniális – az alakításoktól kezdve a díszletekig. A vágás feszes, izgalmas. Körülbelül egy perc kellett, hogy elhiggyem: Gary Oldman Churchill – onnantól teljesen elmerültem benne. Valószínűleg ez a kedvenc filmem 2017-ből. A történelmi hűség is figyelemre méltó.”
Olvass tovább...
A király beszéde (The King’s Speech, 2010) - Tom Hooper Oscar-díjas filmje VI. György személyes küzdelmére fókuszál, aki a történelem egyik legkritikusabb időszakában kénytelen legyőzni saját dadogását, hogy hangot adhasson egy megrendült nemzet reményének. A film érzékenyen, mégis méltósággal ábrázolja azt a belső harcot, amely nélkül nem születhetett volna meg a történelem talán legfontosabb rádióbeszéde.
Dunkirk (2017) - Christopher Nolan nagyszabású alkotása a második világháború egyik legsúlyosabb mentőakcióját mutatja be szinte dokumentarista precizitással, a szárazföld, a levegő és a víz szempontjából egyaránt. A látványos, mégis szikáran feszült film képi világa és ritmusa révén rokonítható A legsötétebb óra fojtott hangulatával – mindkettő más-más módon, de ugyanarra az egzisztenciális fenyegetettségre emlékeztet.
Kódjátszma (The Imitation Game, 2014) - A második világháború egyik legtitkosabb hőse, Alan Turing kerül a középpontba ebben az intellektuálisan izgalmas és drámai erejű történetben. A film egyaránt bemutatja a Bletchley Parkban végzett kódfejtő munkáját és a személyes tragédiát, amelyet az általa szolgált rendszer mért rá. Turing alakján keresztül a film arra világít rá, hogy a háború nemcsak a frontvonalakon zajlott, hanem a zárt ajtók mögött is, és hogy a csendes zsenialitás éppoly döntő lehet a világ sorsának alakulásában, mint a politikai vezetés.
A film azoknak szól, akik a háborúk csatái mellett a vezetők lelki küzdelmeit is látni akarják. A legsúlyosabb és legsötétebb döntések idején ugyan politikai sorsok, de emberi életek is kockán forogtak – ez a politika valósága, testközelből, amelyet átélhetünk a film láttán.
Az Amazon Prime kínálatában elérhető törtenelem-alapú dráma úgy idézi meg a második világháború korszakát, hogy közben minden képkockája égetően aktuális marad.
Hiszen a bátorság sosem megy ki a divatból. A feszültséggel, érzelemmel és szellemességgel teli történet egyszerre hat az értelemre és a szívre – egy moziélmény, amit aki átél, nem fogja egyhamar elfelejteni.
Az alábbi videóban látható “A legsötétebb óra” előzetese:
Olvass tovább...