promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így még sosem láttad a Vatikánt – ez a film lerántja a leplet a pápaválasztásról

Így még sosem láttad a Vatikánt – ez a film lerántja a leplet a pápaválasztásról

Borítókép:  Hivatalos plakát
Film & Sorozat
Kategória fejléc

Most, amikor a világ hamarosan újra pápát választ, nehéz ennél időzítettebb és megrendítőbb filmet találni.

Ezekben az órákban az egész világ gyászolja a katolikus egyház fejét – és közben egy film egészen hátborzongató módon vált aktuálissá. A Konklávé című 2024-es thriller, amely a pápaválasztás titokzatos és ősi rítusát tárja elénk, ma különösen másként hat, mint néhány nappal ezelőtt. A való élet hirtelen utolérte a mozivásznat – és mintha a film maga is előre megsejtette volna, mi következik.

A pápaválasztás, ahogy még sosem láttad

A Konklávé egy igazi politikai krimi köntösébe bújtatott történet a hitről, a hatalomról és a bizalom törékeny természetéről. A főszereplő, Ralph Fiennes alakítja Lawrence bíborost, aki nemcsak a pápa halálának sokkjával, hanem saját lelkiismeretével is kénytelen szembenézni. Ahogy a világ figyelme Róma felé fordul, a Vatikán falai mögött megindul a háttérharc a következő Szentatya személyéért.

Azonban ez több, mint egy sima szavazási procedúra. Lawrence egyre baljósabb jeleket fedez fel – és egyre több szál vezet vissza a halott pápához. Vajon a halála előtt próbált elmondani valamit? Egy titkot, ami megrengetheti az egyház alapjait?

Egyházi Kártyavár? Igen, de elegánsan

A film rendezője, Edward Berger (Nyugaton a helyzet változatlan), precízen adagolja a feszültséget. Nem látványos akciójelenetekkel, hanem szavakkal, tekintetekkel, csenddel. A légkör szinte tapintható, a díszletek monumentálisak, a kamera pedig úgy kering a bíborosok körül, mintha maga is választani próbálna.

A szereplőgárda zseniális: Stanley Tucci liberális jelöltként, John Lithgow számító és hideg amerikai bíborosként, Sergio Castellitto a konzervatív vaskalaposként. És ott van még Isabella Rossellini, akinek Sister Agnes szerepében minden pillanata aranyat ér.

Aktuálisabb, mint valaha

A film alapjául Robert Harris regénye szolgál, de a képernyőre átültetve az egész történet sokkal húsbavágóbb lett – különösen most, hogy a való élet is konklávét követel. Az, hogy pár hónapja még a mozikban nézhettük, hogyan választanak új pápát, most pedig a világban is valóban ez történik, egészen bizarr érzés.

Még azok is, akik kevéssé érdeklődnek az egyházi politika iránt, izgalmas karakterdrámát, lassan kibomló rejtélyt és belső küzdelmekkel terhes morális dilemmákat kapnak. Kicsit olyan, mintha a Suszter, szabó, baka, kém találkozna a Da Vinci-kóddal, de mindezt tisztelettel és komolysággal teszi.

Egy utolsó, váratlan csavar

És amikor már azt hinnéd, tudod, ki lesz a pápa – jön egy olyan csavar, ami egészen új fényt vet az egész történetre. Még mi, nézők is kénytelenek vagyunk újragondolni, mit jelent a hit, az igazság és az áldozat.

A Konklávé egy kérdést szegez hozzánk: ki kerül a világ egyik legnagyobb hatalmú, de legsúlyosabb lelki felelősséggel járó székébe? És talán még fontosabb: miért pont ő?

Ezt mondják a nézők

A Konklávé a kritikusokat és a nézőket is egyaránt lenyűgözte, sokak szerint ez az egyik legizgalmasabb, legintelligensebb thriller, amit mostanában moziban láthattunk.

A Rotten Tomatoes-on 93%-os, az IMDb-n pedig 7,4-es értékelést kapott, ami különösen magas pontszám egy vallási témát boncolgató, lassan építkező drámától. De mi az, ami ennyire megragadta a közönséget? Nézzük, mit mondanak azok, akik már látták:

„Több volt, mint vártam. A Konklávé olyan film, ami teljesen beszippantott. A pápaválasztás rejtélyes kulisszái, a belső hatalmi harcok, a fojtott feszültség – mindez egy elképesztően jól megírt történetbe sűrítve. Ralph Fiennes játéka egyszerűen mesteri.” 

„A Vatikán még sosem volt ilyen izgalmas. A film minden jelenete olyan, mint egy sakkjátszma. A karakterek közti feszültség tapintható, a döntések súlya pedig valódi. Fiennes belső vívódása szívszorítóan emberi – rég láttam ennyire árnyalt alakítást.” 

„Nem szokványos thriller, mégis letehetetlen. Lucian Msamati, Stanley Tucci és John Lithgow is remekelnek, de Carlos Diez felfedezettként különösen emlékezetes. A történet vége? Meglepő és még napokig kattogtam rajta.” 

A Konklávé különleges film – nem csak azért, mert izgalmas, hanem mert most egészen más fényt vetül rá. Ritka, hogy a valóság ennyire közel kerül egy mozi történetéhez. Miközben a világ valóban új pápát vár, ez a film segít megérteni, mi zajlik a színfalak mögött. Feszültség, titkok, döntések, amelyek nemcsak a Vatikánt, hanem az egész világot érintik. Ha nem érdekel különösebben az egyházi világ, akkor is érdemes megnézni, mert ez a film jóval többről szól: bizalomról, felelősségről és arról, hogyan születnek a legnagyobb döntések csendben, zárt ajtók mögött.

Az alábbi videóban megtekinthető a film előzetese: