promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kis híján tragédiába torkollott – Nem hiszed el mi történt az egyiptomi film forgatásán

Kis híján tragédiába torkollott – Nem hiszed el mi történt az egyiptomi film forgatásán

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Film & Sorozat
Kategória fejléc

A sivatag közepén forgott, világsiker lett – de amit a kamerák nem mutattak, az kis híján tragédiához vezetett. Most kiderül, mi zajlott valójában a háttérben​

A Múmia 25 éve: A fáraók és múmiák legendáját a modern kalandfilmek királyaként emlegetik

Amikor 1999-ben megjelent “A Múmia”, kevesen sejtették, hogy ez az afrikai sivatag homokjából előtörő história egy egész generáció fantáziáját indítja be. Az ókori Egyiptom misztikuma, a fáraók átka, a piramisok mélyén lapuló veszélyek és a feltámadó múmia legendája pergő akcióval, humorral és kellő romantikával nyűgőzte le a közönséget. Brendan Fraser Rick O’Connell szerepében már a legelső alkotást követően igazi kalandhőssé nőtte ki magát, “A Múmia” mára a modern kalandfilmek egyik meghatározó klasszikusává avanzsálódott.

Kulisszatitkok, bakik és legendás jelenetek – A Múmia, ahogy még nem láttad

A film forgatása nem volt mentes a kihívásoktól. A stáb Marokkó, Afrika sivatagjaiban dolgozott, ahol a hőség, homokviharok és a helyi élővilág – beleértve a kígyókat és skorpiókat – mindennapos veszélyt jelentettek, emiatt többször újra kellett venniük egy-egy jelenetet.

A teve, aki nemet mondott

Egy ikonikus jelenetben Beni karaktere aranyat próbált málházni egy teve hátára, de az állat dacolva állt ellen, és egyszerűen nem volt hajlandó megmozdulni.

Később a stáb bevallotta: a forgatáson a tevecsapat különösen utálta Kevin J. O’Connort, aki Benit játszotta – senki sem tudta, miért.

A könyvtár-káosz csak egyszer történhetett meg

A híres „könyvtári dominóeffektus”, amelyben Evelyn véletlenül ledönt egy teljes állványsort, mindössze egyetlen lélegzetvételnyi felvétellel készült. Ha bármi hiba történt volna, a jelenet újraforgatása egész napos bontást és újjáépítést igényelt volna – szerencsére a jelenet, elsőre tökéletesre sikeredett.

Színész és karakter tökéletes találkozása

Frasert a George, az őserdő hőse (1997) sikere miatt választották ki Rick O’Connell szerepére. A rendező, Stephen Sommers úgy nyilatkozott, hogy Fraser tökéletesen játszotta azt a kalandor-típusú, Errol Flynn-hangulatú karaktert, akire a történetnek szüksége volt – vagány, de nem veszi magát túl komolyan.

Testfestés és türelem

Anck-Su-Namun alakját Patricia Velasquez szó szerint a bőrére vette: szinte teljesen ruhátlanul állt a kamerák elé, mindössze néhány ékszer és egy négyórás testfestési procedúra fedte testét. A látvány nemcsak meghökkentő volt, hanem örökre beégett a nézők emlékezetébe – a karakter így vált a film egyik legikonikusabb szereplőjévé.

Hibák a homokszemcsék alatt: apró részletek, amik felett elsiklik a nézők figyelme

Az egyik jelenetben Evy a létrán állva egy könyvet próbál elérni, majd leejti – ám a hangja nem hallatszik, és a könyv eltűnik a semmibe.

Életveszély a forgatáson

Brendan Fraser szó szerint az életével játszott a híres akasztásos jelenet során. A kötél annyira szorosra sikerült, hogy a színész fulladni kezdett, és elvesztette az eszméletét.

Rachel Weisz később úgy emlékezett vissza: „Egyszer csak nem vett levegőt. Nagyon ijesztő volt.”

Hibák a homokszemcsék alatt: apró részletek, amik felett elsiklik a nézők figyelme

Egy jelenet erejéig Rick jobb csuklójáról eltűnik a bőr karkötő, a tetoválásának pedig nyoma sincs, ami eredetileg a csuklópánt alatt szerepelt.

A Horusz-szobornál, abban a jelenetben, amikor Rick és Jonathan a könyvet keresik, hirtelen rejtélyes lyukak jelennek meg a padlón – ezek egy kivágott jelenet maradványaiból származnak, ahol múmiák törtek volna felszínre a föld alól.

Egy víz alatti jelenet után minden szereplő ruhája elázott, majd pár perc múlva már teljesen száraz ruhában folytatják kalandjaikat.

A film végén egy tevékből álló karaván várja a hősöket, annak ellenére, hogy repülőn és homokviharon keresztül érkeztek – senki sem tudja, honnan kerültek oda a nyergekkel felszerelt állatok.

A stáblista látványvilága is Egyiptomba repít – szó szerint hieroglifák között görgethetünk

A film végén a főszereplők és a stáb nevei először hieroglifákként jelennek meg, majd fokozatosan átalakulnak olvasható angol betűkké, amelyek továbbra is megtartják a hieroglifa-szerű stílust. A teljes stáblista nem lefelé görgetve halad, hanem kígyószerű, tekergő mintákban jelenik meg, a háttérben változatos egyiptomi szimbólumokkal. Már csak ezért is érdemes végignézni a filmet az utolsó másodpercig.

Szereplők akkor és most – így alakult a Múmia-sztárok pályája

Brendan Fraser Rick O’Connell karakterével robbant be a köztudatba A múmia (1999) főszereplőjeként. A karizmatikus, vagány kalandor szerepe tökéletesen illett hozzá, és azóta is a rajongók egyik nagy kedvencévé szakosodott. Bár egy időre eltűnt a reflektorfényből, 2023-ban hatalmas robbanással tért vissza A bálna (The Whale) című drámában, amelyért meg is kapta a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat.

Rachel Weisz a filmben Evelyn Carnahan-t, a kissé szétszórt, de rendkívül intelligens könyvtárosnőt alakította, aki kulcsszereplője lett a történetnek. A színésznő azóta olyan elismert alkotásokban szerepelt, mint A kedvenc (The Favourite) vagy a Férfisors (The Constant Gardener), utóbbiért Oscar-díjat is nyert. Az évek során a világ egyik legsikeresebb brit színésznőjévé vált.

Arnold Vosloo neve örökre összeforrt Imhotep karakterével – ő volt A múmia félelmetes főgonosza, a halálból visszatért főpap. A dél-afrikai színész később is több emlékezetes szerepben tűnt fel: láthattuk például a G.I. Joe – A kobra árnyéka, illetve a Véres gyémánt című filmekben, és rendszeresen játszik akció- és kémfilmekben is.

A Múmia útja tovább porzik: folytatások, új mitológiák és elátkozott visszatérések

A múmia visszatér (2001)

A történet tíz évvel később, 1933-ban folytatódik Londonban. Rick és Evelyn immár házasok, és kisfiukkal, Alexszel élnek. Az események akkor gyorsulnak fel, amikor Imhotepet újraélesztik, és egy még hatalmasabb ellenféllel kell farkasszemet nézniük, a Skorpiókirállyal. A film bemutatja, hogyan próbálnak meg Rickék megálljt parancsolni Imhotep elnyomásának, mindezt annak fényében, hogy kénytelenek szembenézni a Skorpiókirály seregével, az Anubisz-harcosokkal, és megakadályozni, hogy a gonosz erők átvegyék az uralmat az élők világa felett.

A múmia: A sárkánycsászár sírja (2008)

A trilógia harmadik részében a kalandok Kínába vezetnek, ahol Rick és Evelyn egy ősi legendát követve felfedezik a rettegett Sárkánycsászár sírját. A történet ezúttal a kínai mitológiából merít: a halhatatlanságra vágyó uralkodót egy boszorkány évszázadokkal korábban kővé változtatta, de egy balszerencsés feltárás során a császár és agyaghadserege újra életre kel. Az O’Connell családnak – immár felnőtt fiukkal, Alexszel kiegészülve – egy agyaghadseregnyi élőhalott harcossal kell felvennie a kesztyűt, hogy megakadályozzák a Sárkánycsászár örök életre szóló világuralmi tervét.

A múmia (2017)

A franchise újraindításaként készült el ez a film, amelyben Tom Cruise alakítja a főszereplőt. A történetben egy ősi egyiptomi hercegnő, Ahmanet ébred fel, hogy a modern világban törjön hatalomra.

A múmiákkal és ősi fenyegetésekkel, átkokkal fűszerezett film a Universal stúdió nagyszabású, 'Sötét Univerzum' nevű projektjének nyitódarabja lett volna – egy közös filmes világ, amelyben a klasszikus szörnykaraktereket egymással összefüggő történetszálakon keresztül mutatták volna be. A negatív kritikák és a vártnál gyengébb bevétel azonban végül keresztülhúzta a stúdió univerzumépítő terveit.

Az alábbi videóban Tom Cruise főszereplésével a 2017-ben debütált „A Múmia” film előzetese látható: